ústave Európskej únie po tom, ako sa v tejto oblasti zaznamenal na decembrovom summite EÚ v Bruseli neúspech. „Bojujem o to, aby sa zachovalo a znova čo najskôr začalo pracovať na tom, čo vzišlo z prác Konventu o budúcnosti EÚ," vyhlásil Romano Prodi pre La Repubblica.
Prodiho vízia EÚ ho vedie k tomu, že už sa obrátil na írske predsedníctvo únie, aby sa znova venovalo projektu budúcej európskej ústavy, aby sa pokročilo dopredu v rozšírení únie na 25 členských štátov. Prioritou Prodiho je, aby sa schválila ústava, ktorú vypracoval Konvent o budúcnosti EÚ, a aby únia dostala skutočnú, riadne schválenú ústavu. V odpovedi na otázku denníka o možnej iniciatíve zakladajúcich členov únie urobiť niečo, aby sa EÚ dostala von z krízy, predseda EK uviedol: „Je jasné, že ak sa situácia v roku 2004 neodblokuje, niekto bude môcť zobrať iniciatívu a ísť dopredu. Môžu to byť zakladajúce štáty, alebo pravdepodobne čo by bolo lepšie skupina nových a starých členov EÚ spojených rovnakým európskym ideálom," konštatoval R. Prodi. Podľa neho sa „vlak EÚ" nemôže stále pohybovať rýchlosťou podľa „najpomalšieho vagóna". Prodi má dojem, že niektoré „vagóny európskeho vlaku nechcú viac postupovať, ale dokonca sa usilujú aj zaradiť spiatočný chod". Predseda EK priznal, že únia prežila v 2003 „ťažký rok".
Šéf EK tiež ostro kritizoval talianske predsedníctvo v Európskej únii v druhej polovici roku 2003. Vláda Silvia Berlusconiho podľa neho nezvládla niektoré záležitosti, ako boli napríklad debata o európskej ústave a nezhody ohľadne Paktu stability.
Autor: Jakarta/Mexico (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.