záchranná akcia prispela k zmierneniu napätia medzi západným a islamským svetom. SR bola najmenšou krajinou z pomedzi 24 štátov, ktoré sa zúčastnili na záchranných prácach po decembrovom zemetrasení v iránskom meste Bam.
Palko zároveň vysoko ocenil ochotu záchranárov znášať riziká spojené s iránskou misiou. Prejav vďaky adresoval Palko zároveň všetkým pracovníkov rezortu vnútra, ktorí sa na záchrannej misii a následnej humanitárnej pomoci podieľali. Poukázal tiež na skutočnosť, že záchranári museli čeliť hrozbe rôznych očných a dýchacích chorôb. Všetci 35 členovia tímu spoločne so 16 psami sú zdraví. V súčasnosti už absolvovali i psychologické vyšetrenie. Palko informoval, že na záchrannú misiu bolo vynaložených približne 3 milióny korún, z toho 1,9 milióna boli náklady na dva lety do Iránu. V rámci záchrannej akcie ministerstvo vnútra poskytlo Iránu aj humanitárnu pomoc vo výške približne 1,5 milióna korún. Išlo o desať vojenských stanov a niekoľko ohrievačov.
Slovenským záchranárom, ktorí pomáhali v Iráne šesť dní, sa podarilo z ruín vytiahnuť 27 tiel obetí. Záchranné akcie komplikovalo prašné prostredie, ktoré im znemožňovalo používanie techniky. Záchranársky modul MV SR bol zložený z 24 záchranárov, vrátane veliteľa a zástupcu veliteľa modulu, 12 záchranárov-hasičov, šiestich psovodov so psami, styčného dôstojníka, spojára, dokumentaristu a lekára.
Autor: Malacky (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.