dokázať, že právo je na jeho strane. Radšej si kúpi ďalšie topánky na jedno použitie. Preto sme pripravili novú spotrebiteľskú rubriku. Na praktických príkladoch chceme ukázať, že každý sa môže domôcť svojho práva. Stačí len vedieť správne argumentovať alebo vedieť, kam sa so sťažnosťou obrátiť.
Na otázky budú pravidelne odpovedať profesionáli zo spotrebiteľských organizácií. Títo ľudia denne riešia problémy iných a preto vedia najlepšie poradiť, ako sa domôcť svojho práva.
Kúpila som si topánky a po mesiaci sa v záhybe roztrhla koža. Zaniesla som ich reklamovať. Vybavenie reklamácie trvalo mesiac. Predavačka mi potom povedala, že som si topánku sama rozrezala. Obchod vraj nenesie zodpovednosť za úmyselné poškodenie tovaru a preto mi reklamáciu neuznávajú. Ako mám ďalej postupovať? Mám sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu alebo čo iné môžem urobiť? Súdiť sa za pár tisícok sa určite neoplatí.
Topánky sú najčastejšie reklamovaným tovarom. Mnohí obchodníci sa snažia vyhnúť povinnosti, ktoré majú v záručnej lehote, lebo vedia, že sú oproti zákazníkom vo výhode. Veľakrát si však za to môžu sami zákazníci, lebo sa dôrazne nedomáhajú svojich práv.
Obrátiť sa na súd nemá v tomto prípade opodstatnenie. Spor by sa mohol vliecť niekoľko rokov a stál by aj nemálo peňazí. Nepomôže vám ani Slovenská obchodná inšpekcia. Tá môže len skontrolovať, či obchod pri posudzovaní reklamácie postupoval v súlade so zákonom. To znamená, či zobral danú vec na posúdenie a či rozhodol do 30 dní. Ak to urobil, inšpekcia nemôže nijako zasiahnuť.
Jedinou možnosťou, ako donútiť obchod, aby vám vrátil peniaze, je poslať topánky na odborný posudok do Vipotestu Partizánske. Topánky môžete zaslať aj poštou. Treba k nim pripojiť krátku žiadosť o vykonanie posudku, reklamačné listy, ktoré boli v predajni vystavené (nie odpoveď na reklamáciu) a pokladničný blok z predajne. Bez týchto dokladov, nemôže skúšobňa vykonať skúšku. Za každý test však treba zaplatiť. Poplatok je okolo tisíc korún. Ak však posudok dopadne vo váš prospech, obchod vám ho musí preplatiť. Takže ak ste si istí, že ste škodu na topánkach nespôsobili sami, nemusíte sa ničoho obávať. Keď Vipotest rozhodne o oprávnenosti reklamácie, je podľa zákona obchod povinný vám vrátiť peniaze za výrobok. Teraz vám už nemôže ponúknuť opravu výrobku alebo jeho výmenu za iný. Na to mal čas, keď ste výrobok reklamovali. Je povinný vám dať peniaze.
Dôležité však je, aby ste ešte pred zaslaním topánok na posúdenie, predajcovi písomne oznámili, že s výsledkom reklamácie nesúhlasíte a posielate topánky do Vipotestu. Predajca musí byť podľa zákona informovaný o tom, že pokračujete v reklamačnom konaní.
Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na niektorú spotrebiteľskú organizáciu. Poradcovia sa častokrát spoja s daným obchodom a snaží sa ho donútiť, aby vám reklamáciu uznal. Dá sa tak ušetriť čas, pokým by ste čakali na vykonanie testu.
Dal som si do opravy televízor. Opravár mi vyčíslil sumu za opravu na 1500 korún. Keď som však prišiel pre televízor, musel som zaplatiť 3200 Sk. Opravár tvrdil, že nejaká súčiastka sa nedala opraviť a musel dať novú. Keď som mu povedal, že to nezaplatím, odmietol mi vydať televízor. Je opravár povinný dodržať sumu, ktorú uviedol na doklad o oprave? Alebo ju môže svojvoľne zvýšiť?
Opravár nemôže bez predchádzajúceho súhlasu zákazníka zvýšiť cenu o viac ako o 10 percent. V tomto prípade ste teda mohli zaplatiť maximálne 1650 korún. Akákoľvek vyššia suma je protizákonná.
Sú však prípady, keď opravár nevie presne povedať, koľko bude oprava stáť. Vtedy by však mal zákazníka na to upozorniť a mali by sa dohodnúť, že keď opravár výrobok rozoberie a prezrie, dá zákazníkovi vedieť, koľko bude musieť zaplatiť. Alebo dá vopred viacero alternatív, čo všetko môže byť pokazené a koľko to môže stáť. Zákazník sa vopred rozhodne, že ak oprava bude presahovať určitú sumu, neželá si, aby výrobok bol opravený. Môže sa totiž stať, že oprava stojí takmer toľko ako nový výrobok.
Seriózny predajca by mal zákazníka upozorniť na všetky možné zvýšenia ceny. Ak však už necháme v oprave výrobok na posúdenie, opravár má nárok na to, aby sme mu zaplatili aspoň za rozobratie a prezretie výrobku.
Nikdy som nenakupoval v second hande. Minule som sa tam bol pozrieť a niektoré veci sa mi celkom páčili. Nič som ale nekúpil, lebo som sa bál toho, kto ich predtým nosil. Nechcem dostať z toho nejaký ekzém. Kontroluje niekto second handy? Ak si tam kúpim tovar, môžem ho reklamovať?
V žiadnom prípade sa tam nemusíte báť nakupovať. Second handy sú pod prísnou kontrolou. Takmer všetky predávajú len tovar z dovozu. Oblečenie sa musí v zahraničí chemicky očistiť a takisto sa čistí aj po prevoze na Slovensko.
Second handy kontroluje Slovenská obchodná inšpekcia. Každý predávajúci musí dokázať garanciu zdravotnej bezchybnosti. Musí mať certifikát, ktorý hovorí o tom, že textil bol preukázateľne vypraný alebo vyčistený a vyžehlený. Výrobky musia byť označené čitateľnými grafickými symbolmi ošetrovania a údržby.
Textil zo second handu možno reklamovať tak ako každý iný výrobok. Reklamácia sa nevzťahuje na vady vzniknuté používaním veci alebo jej opotrebovaním.
V second handoch sa navyše nepredávajú veci, ktoré by niekto predtým dlho nosil. Väčšinou ide o oblečenie, ktoré si niekto kúpil a bolo mu malé, tak ho predal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.