porovnajú ponuky jednotlivých obchodov a potom sa vyberú na nákupy tam, kde je najlacnejšie.
Tovar znázornený v letáku sa ale často nepodobá na ten, čo obchod v akcii ponúka. Obrázok má vzbudiť dojem, že tovar je vynikajúci a mnohé fotografie sú preto retušované alebo ilustračné. Veľké rozdiely sú napríklad pri mäse či ovocí. Mäso na fotografii má vždy krásnu červenú farbu, banány sú veľké a žlté, no skutočnosť je iná. Upozornenie, že fotografie môžu byť len ilustračné, je na letáku maličké. Zákazník tak tovar, kvôli ktorému sa do obchodu vybral, nekúpi, ale pre obchodníkov je dôležité, že prišiel do obchodu - pretože napokon predsa len niečo kúpi.
Ako fungujú zľavy?
Tovar v akciách je oproti zvyčajnej cene lacnejší niekedy až o 50 percent, obchody však aj pri tejto cene predávajú so ziskom.
Obchody v akcii ponúkajú niekoľko druhov tovarov:
* tovar vyrobený špeciálne pre danú akciu. Výrobky síce pochádzajú od známych výrobcov, ale nie sú veľmi kvalitné a tak sa väčšinou predávajú pod značkou hypermarketu. Obchod ich predáva s výraznou zľavou.
* zlacnenie známych značiek. Cena nie je nižšia tak výrazne ako pri predchádzajúcom tovare. Výrobca si totiž chce zachovať dobré meno a preto nezníži cenu na úkor kvality. Môže však poskytnúť nižšiu cenu, pretože potom sa jeho výrobok oveľa lepšie predáva a tak sa jeho zisk vlastne nezníži, alebo poklesne len minimálne.
* výrobky, ktoré obchod vyraďuje zo svojej ponuky. Výpredaje sú samostatnou kategóriou akcií. Obchod väčšinou vypredáva sezónne výrobky alebo také, ktoré už vyšli z módy. V tomto prípade sa obchodníkom oplatí predávať aj pod cenu - inak by sa mohlo stať, že by tovar vôbec nepredali.
Obchodníci pri niektorých typoch akcií pracujú aj so znížením marže, ktorú si obchod pripočítava k nákupnej cene výrobku - keďže predá viacej kusov, jeho zisk sa nezmenší.
Niektoré zľavy môžu byť len fiktívne. Cena výrobku je v skutočnosti nezmenená, len na leták napíšu, že predtým bol o niečo drahší. Veľa ľudí naletí.
Ako ušetriť?
Pri nakupovaní podľa letákov sa ale dá aj ušetriť. V akcii často bývajú aj výrobky známych značiek, ktoré bežne nakupujeme. V takom prípade je dobré kúpiť aj viacej kusov.
Ušetriť sa dá aj porovnávaním obchodov. Kto má na výber viacero hypermarketov či supermarketov, mal by pozorne sledovať, kde je tovar, ktorý najčastejšie kupuje, lacnejší.
Málokto dokáže prísť do obchodu a kúpiť len to, pre čo prišiel. Hypermarkety a supermarkety sú vybudované aj na tom, že obrovská ponuka tovaru, zákazníkov zláka k tomu, aby nakupoval aj to, čo nepotrebuje. Ľudia tak v obchodoch minú oveľa viac, ako pôvodne plánovali. Odborníci odporúčajú spísať si zoznam a nakupovať presne podľa neho. Kto chce šetriť, v žiadnom prípade by nemal chodiť do hypermarketov na nákupné výlety.
Cena na letáku je záväzná
Akciovú cenu musí predajca aj dodržať. Často sa však stáva, že účtovaná cena je iná ako letáková. V takom prípade sa netreba dať odradiť tvrdením predavača, že v letáku je chyba - ak to tak naozaj je, v obchode musí byť na viditeľnom mieste vyznačené, že cena výrobku je iná ako na letáku.
Komu zaúčtujú pri pokladnici vyššiu cenu ako je na letáku, mal by sa ihneď obrátiť na vedúceho predajne alebo na oddelenie pre služby zákazníkom.
Akcie na internete
Väčšina obchodných reťazcov má na svojich internetových stránkach uverejnený zoznam akciových tovarov. Väčšinou však ide len o elektronickú podobu letákov. Existujú však aj dve špecializované stránky, na ktorých možno nájsť akcie takmer všetkých obchodov.
Na portáli konzum.sk sú akcie až 14 obchodných reťazcov. Jednotlivé položky sú roztriedené do kategórií. Stránka ponúka aj jednoduché a účelné vyhľadávanie.
Stránka www.zlacnene.sk ponúka akcie siedmich reťazcov. Okrem grafickej podoby akciových letákov tu možno takisto vyhľadávať v ponukách obchodov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.