prístupom k integrácii do EÚ. Členské štáty vyzval, aby sa chopili riešenia hlbokých rozporov týkajúcich sa novej európskej ústavy.
Ahernovo vyjadrenie je v rozpore so slovami predsedu Európskej komisie Romana Prodiho, ktorý povedal, že pre niektoré štáty by bolo žiaducejšie usilovať sa o integráciu samostatne, ak sa v tomto roku nepodarí prekonať mŕtvy bod. Ahern varoval, že odmietanie robiť kompromisy spôsobí EÚ len problémy. "Dvojrýchlostná Európa - kde jedna skupina napreduje a ostatní sú zabudnutí - by vytvorila mnoho rozporov a množstvo problémov," varoval írsky premiér v rozhovore pre britskú televíziu BBC. "V Európe sú integracionisti, ktorí chcú postupovať príliš rýchlo, no sú tu aj ostatní, ktorí by radi postupovali miernejším tempom - a Európa musí tieto otázky vedieť vyriešiť veľmi citlivo," pripomenul Ahern.
Na decembrovom summite 15-členného bloku sa krajinám únie nepodarilo dospieť k dohode o novej ústave, ktorá by vládla EÚ po prijatí nových 10 členov. Problém uviazol na mŕtvom bode kvôli rozdielnym názorom na hlasovacie práva. Francúzsko a Nemecko, zablokované v snahách o väčšie hlasovacie právo Poľskom a Španielskom, vyhlásili, že sú pripravené viesť podobne zmýšľajúce krajiny k užšej integrácii. To vytvorilo perspektívu tzv. dvojrýchlostnej Európy. Prodi v piatkovom rozhovore pre denník La Repubblica varoval, že ak sa táto patová situácia nevyrieši v roku 2004, "potom niektoré krajiny môžu, a pravdepodobne budú musieť, prevziať iniciatívu samy a pokračovať na vlastnú päsť". S Prodim však nesúhlasí súčasný predseda EÚ. "Najlepší spôsob fungovania Európy je spoločný postup, a to vyžaduje, aby sme vyriešili problém hlasovacích práv, ktoré skutočne stavia Poľsko a Španielsko proti Francúzsku a Nemecku," zdôraznil Ahern. Írskeho premiéra poverili lídri EÚ, aby uskutočnil sondáž rokovaní o ústave a predložil správu o dosiahnutom pokroku na marcovom summite.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.