neexistuje prípad, že by bolo dielo odhlasované načas a nebolo neskôr v priebehu roka prerábané a upravované. Najčastejšie viackrát. Výnimkou nebude ani rozpočet, ktorý prijali košickí zastupitelia v prvý pracovný deň roka 2004.
Návrh, ktorý bol odhlasovaný, presadila väčšinová koalícia SDKÚ-OKS-KDH-DS. Detaily nie sú dôležité, mal by byť vyrovnaný a nezvyšovať dlh, čo je minimálna požiadavka, vzhľadom na stav mestských financií. To sa asi podarilo, výdavky a príjmy sú v rovnováhe, problém je ale politický - rozpočet rozporuje primátor a jeho šéf magistrátu. Trebuľa sa už nechal počuť, že bude veľmi zvažovať, či ho "po analýze" podpíše. Nepáči sa mu krátenie výdavkov, schválená verzia vraj "nehľadá cestu, ako zabezpečiť zvýšenie príjmov, len totálne zoškrtáva investície v meste". Dobrá otázka primátorovi by bola, že či je rok, v ktorom je celkové zadĺženie mesta stále okolo jeden a pol miliardy Sk, ten vhodný čas na investovanie. Teda presnejšie, či v tejto situácii je vôbec normálne vziať slovo "investícia" do úst a či každá voľná koruna by nemala automaticky ísť na účty veriteľov. Cestu k zvýšeniu príjmov, po ktorej volá Trebuľa, naozaj nevidieť. Azda iba jednu - nech prehovorí Schustera, aby predal tú balistickú raketu, ktorú mu daroval Kučma. Al-Káida by možno dobre zaplatila...
Riaditeľ magistrátu Bernát tvrdí, že výdavková časť nevykryje ani základné potreby - dotácie pre dopravný podnik, zimnú a letnú údržbu ciest. Mestská pravica vraj zoškrtala, oproti magistrátnemu návrhu rozpočtu, ktorý bol zamietnutý, až 130 mil. Sk. Výdavková časť je teda údajne neudržateľná a Bernát dopredu avizuje, že keby rozpočet ostal, ako je, bude sa musieť prekročiť. To však dosť dobre nepôjde, keďže uznesením zastupiteľstva sa zároveň zakázalo presúvať položky z jednej kôpky na druhú.
Celkom odlišne vidí veci predseda klubu KDH-DS Emil Kočiš: Dopravný podnik má rezervy, na ktoré sa treba pozrieť, a výdavky na údržbu komunikácií sa dajú ťažko prognózovať, keďže je nepredvídateľné, či v zime bude jedna kalamita, štyri alebo pätnásť. Kočiš upozorňuje, že výdavky na údržbu sú rok čo rok vyššie bez ohľadu na to, či bola zima treskúca a kalamitná, alebo mierna. Inými slovami, Kočiš tvrdí, že finančné prostriedky raz v rozpočte pridelené sa vyčerpajú bez reálnej väzby na skutočnú potrebu či núdzu. Zrozumiteľne po slovensky: Predseda klubu KDH-DS nepriamo naznačuje, že v extrémne zadĺžených Košiciach sa peniaze vyhadzujú von oknom. Iné mestá, podľa Kočiša, si vraj údržbu a čistenie komunikácií vedia zabezpečiť u tých istých firiem lacnejšie. Ťažko to z pozície laikov rozsúdiť, ale ak má na svoje tvrdenia podklady a čísla, nie je jasné, prečo väčšinová koalícia netlačila na magistrát už doteraz dôraznejšie. Riešenie cez preventívne škrty výdavkov s tým, že v prípade zvýšených nákladov sa rozpočet novelizuje, je jednoducho neštandardné.
Pozoruhodné je, že jediný ústupok, ktorý si v schválenej verzii rozpočtu magistrát vybojoval, sa týka krátenia výdavkov na jeho vlastnú prevádzku. To v pôvodnom poslaneckom návrhu ešte bolo. V tomto jednom väčšinová koalícia oproti decembru ustúpila, keďže viceprimátori z jej radov, už dobre usídlení v úradoch, pohrozili demisiou. Občan, ktorého riaditeľ magistrátu teraz straší, že sa zvýši cestovné v hromadnej doprave a ulice nebudú udržiavané, musí byť zdesený - vidí klasický príklad toho, že ak ide o úspory, pre politikov a úradníkov je ich vlastná spotreba vždy na prvom mieste, nadradená všetkému ostatnému. Kočiš síce tvrdí, že ešte čakajú na personálny audit, ktorý si objednali na magistráte a podľa jeho výsledkov sa zariadia, ale - načo? Rybníček v STV ukázal, že neexistuje socialistická inštitúcia, z ktorej by sa nedala z voleja poslať polovica personálu na dlažbu. V úradoch tohto typu je prezamestnanosť a mrhanie podstatou existencie - je zbytočné špekulovať, koľko a ktorých treba prepustiť. Polovicu a losom, aby sa nikto necítil ukrivdený. A o mesiac sa ukáže, že magistrát funguje ako predtým. Len budú lepšie využívať pracovný čas a svoje miesta, platené daňovými poplatníkmi, si viac vážiť. Na toto ale nie je odvaha.
Trebuľa chce miesto toho otvoriť rokovanie s bankami o zlepšení podmienok úverových zmlúv. Vraj sa pomery v ekonomike zmenili, takže aj Košice by z toho mohli profitovať. To je fajn, lenže banky nie sú povinné ísť do pre seba horších podmienok. A okrem toho - jedno nevylučuje druhé: Ak vedel štát, mierne a určite nedostatočne, ale aspoň zmraziť svoje prevádzkové náklady, tak je absurdné, aby sa tomu vyhli po uši zadĺžené Košice. Preto je rozpočet, napriek určitej snahe o šetrenie, z princípu zlý - úspory na občanoch a obslužných funkciách sú legitímne až vtedy, keď sa na prvom mieste začne strihať na zbytočnej byrokracii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.