tohto roka 280 miliónov korún. Zmluvy o ich poskytovaní podpísali pritom zúčastnené strany 15. decembra minulého roka. Po stredajšom stretnutí s generálnym riaditeľom SPP Miroslavom Lapuníkom a predsedom predstavenstva SPP Philippom Bouclym to povedal predseda strany Smer Robert Fico.
"Potvrdili sa moje najhoršie očakávania. Štát nemá žiadnu kontrolu napriek tomu, že je 51-percentným vlastníkom spoločnosti," zdôraznil Fico. "Budeme tlačiť na vládu formou poslaneckých interpelácií, aby sa tunelovanie SPP zastavilo." Štát podľa predsedu Smeru o spomínaných zmluvách vedel,
keďže sa pripravovali od januára 2003 a rokovalo sa o nich aj v predstavenstve SPP.
Možné podanie určovacej žaloby ministerstva hospodárstva je podľa Fica na niekoľko rokov súdnych sporov. "Musí tu nastúpiť štát a rozhodnúť o porušení alebo neporušení zmluvy a riešiť situáciu štátnomocenskými prostriedkami," dodal. Fico je presvedčený, že predstavenstvo SPP nie je oprávnené prijímať takéto závažné zmluvy.
Platnosť podpísaných zmlúv o poskytovaní konzultačných služieb, za ktoré má SPP zaplatiť menšinovým vlastníkom celkovo 30 miliónov eur, má podľa ministra hospodárstva Pavla Ruska preveriť audit počas januára 2004. Ako povedal minister v decembri, ide o zmluvy s príbuznými právnickými osobami, ktorých schválenie podlieha Dozornej rade. SPP však takto nepostupoval, a preto ich minister považuje za neplatné. Ak sa preukáže neplatnosť spomínaných zmlúv, plynári budú musieť podľa ministra vyplatené peniaze vrátiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.