strihnutý z bruselského žurnálu, vyniesol ďalší z radu svojich nesmierne kontraverzných vyhlásení: SMK si váži Jána Figeľa, má však "veľmi vážny problém" s jeho prípadnou nomináciou na eurokomisára. Reprezentuje totiž KDH, ktoré "na slovenskej politickej scéne patrí medzi euroskeptické strany". A SR v EK "by nemal zastupovať človek, ktorý je úzko spätý s euroskepticizmom".
Csákyho stanovisko má tvrdú vecnú i politickú rovinu. Škandalózna je rovina prvá, zaujímavejšia druhá. Začnime tou. Lídri SMK vo viacerých rozhovoroch naznačili, že k Figeľovej nominácii sa prikláňajú väčšmi, než ku konkurencii Ivana Štefanca za SDKÚ. To neznamená žiadny politický záväzok, ničím však doteraz SMK nesignalizovala "veľmi vážny problém" s Figeľom. Napokon, k osobe komisára orgány SMK dodnes nezaujali konečné stanovisko. Treba si ale uvedomiť, že týždeň pred rozhodnutím doma a tri týždne pred bruselskou uzávierkou prihlášok je Figeľ jediné vážne meno, ktoré v súvislosti s EK bolo doteraz na Slovensku vyslovené.
Csáky vždy rozprával viac, než zvyšok SMK. Jeho glosy k rozmanitým nomináciám kamkoľvek - Kukan, Pittner - už rozrušili viackrát politické kruhy. V prvom rade by teda bolo zaujímavé vedieť, či nehovorí opäť len za seba, ako má občas vo zvyku. Po druhé, nedá sa ubrániť podozreniu, že síce neskoro, ale predsa objavil Csáky vhodnejšieho kandidáta - seba. Vzhľadom na jeho vládnu i stranícku pozíciu by záujem nebol prekvapujúci. (Václav Klaus: "Vplyv a význam komisára EK kladiem len o čosi nižšie ako predsedu vlády"). Len nie je jasné, prečo sa musel prejaviť spochybnením Figeľa. Motív vlastných ambícií pritom treba brať s rezervou; Csákyho politická váha - a možno aj únava po piatich rokoch vo vláde a teda túžba po zmene - je síce značná, maďarská národnosť ale jeho reálne šance výrazne znižuje. A nepomôže ani antidiskriminačný zákon (AdZ)...
Práve ten by mohol byť tiež motívom - azda pravdepodobnejším ako ambície Csákyho. Je známe, že AdZ je dlhodobou srdcovou záležitosťou podpredsedu vlády, rovnako ako fakt, že jeho prijatie blokuje - tiež dlhodobo a úporne - práve KDH. Pričom spor beží nielen o samotné prijatie, ale aj o formu - či má byť AdZ iba jeden (Csáky a SMK), alebo sa majú zabudovať protidiskriminačné paragrafy do viacerých noriem (ústupok KDH). A Csáky práve včera povedal, že opäť chce presadzovať variant jedného strechového zákona... Podozrenie, že sa dal na výmenný politický obchod - Figeľa za AdZ - vyzerá celkom podložené.
Tu je dôležitý ešte iný politický rozmer. SMK a KDH vytvorili v posledných mesiacoch akýsi vnútrovládny pakt ako protiváhu dobrodružnej a miestami veľmi deštrukčnej osi SDKÚ-ANO. Vo viacerých kauzách, ktoré koalíciu štiepia či štiepili - napr. "mojžišiáda", nominácia riaditeľa NBÚ, voľba generálneho prokurátora, riešenie vzťahov k "šimkofóru" - KDH a SMK ťahajú či ťahali spolu. Aj preto bola podpora Figeľa zo strany SMK vnímaná doteraz ako jasná správa, ktorá len čaká na oficiálnu ohlášku. Keby Csákyho včerajšia reč odrážala naozaj líniu celej strany, veštilo by to rozhádanie sa tejto subkoalície, čiže nič dobrého pre krajinu, keďže Dzurindovi nič nesvedčí tak dobre, ako dve spojené silné brzdy priamo vo vláde.
Vecná rovina nie je až taká mediálne napínavá, ale vyzerá hrozne. Csáky demonštroval tú najhoršiu stránku, vlastnú kvantám europolitikov - vytesňovanie politických smerov, nepohodlných hlavnému prúdu bruselskej politiky. Nie je totiž jasné, prečo by nemohol byť členom EK predstaviteľ strany, ktorej pohľad na integráciu nie je v úplnom súzvuku, povedzme že, s "tvrdým jadrom" EÚ. Csákyho súd, že "v EK by mali sedieť presvedčení Európania, ktorí sú za efektívnu EÚ a nespochybňujú európske procesy", je už na hranici politického rasizmu a perzekúcie odlišných názorov.
Figeľ sám pritom nie je vôbec kovaný euroskeptik, jeho texty a politické vyjadrenia svedčia o pomerne veľkej vzdialenosti medzi ním a napr. Vladimírom Palkom. Pohľady na ďalšiu integráciu a "efektívnu EÚ" sú pritom v celej Európe, nielen v KDH, výrazne diferencované. Argumentáciou proti Figeľovi zavádza Csáky na Slovensku akúsi diktatúru jediného názoru. Nemá na to pritom žiadny mandát - v tom zmysle, že ani SMK, ani vláda nepredstavili zatiaľ definíciu "správnej" europolitiky. Ešte nikto oficiálne neodmeral, odkiaľ-pokiaľ je niekto "dobrý Európan".
Vôbec nie mimochodom. Figeľ dostal ako osoba plnú podporu napr. Hansa Gerta Pötteringa, ktorý nie je ničím menším, než predsedom frakcie EPP-ED v EP. Teda tej frakcie, do ktorej si po voľbách do EP zasadnú - spolu s KDH - aj poslanci SMK. Čo vy na to, Csáky úr??
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.