referenda pre poslancov parlamentu záväzné, za jeho osobný názor. Nerešpektovanie vôle ľudu Národnou radu SR by bolo podľa neho maximálnym sklamaním.
Saktor pripomenul, že nikto sa zatiaľ v súvislosti s referendom o predčasných parlamentných voľbách neobrátil na Ústavný súd SR. "My to berieme ako jeho názor. Jediný, kto môže z Ústavy SR požiadať o to, či je správny celý postup, ktorý doteraz robíme, je prezident republiky," dodal Saktor.
Odborári sa v utorok stretnú s prezidentom a odovzdajú mu petičné hárky, ktoré obsahujú takmer 600 000 podpisov. "Neviem si predstaviť, že ak by viac ako dva milióny ľudí na Slovensku vyjadrilo nedôveru parlamentu, aby parlament zostal parlamentom," doplnil Saktor. Podľa neho by bolo maximálnym sklamaním, ak by parlament nerešpektoval vôľu ľudí. "Som presvedčený o tom, že verejná mienka by bola za ľuďmi, ktorí by organizovali nepokoje na základe toho, že tu vôľa občana nie je vôľou občana," vyhlásil Saktor.
Saktor si nemyslí, že by len opozícia hlasovala za skrátenie volebného obdobia, a podľa neho sú aj pozitívne signály z koalície. "Nemyslím si, že by parlament sa prejavil takým spôsobom, že by nerešpektoval vôľu ľudu," dodal.
Saktor si myslí, že po prípadnom zdarnom referende, ak by parlament vôľu občanov nerešpektoval, by bola podpora verejnosti na strane odborov. Odborári pripravujú aj pôdu na to, aby sa aj prípadné tvrdšie kroky stretli s občianskou podporou. Pripustil, že odbory nemôžu zorganizovať absolútny generálny štrajk alebo mohutné občianske protesty, ale ak budú mať za sebou verejnú mienku, tak tam, kde pôsobia, zastavia prácu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.