Figeľ a nominantom SDKÚ manažer firmy Coca-Cola Ivan Štefanec. Krajina by sa mala rozhodnúť do konca januára, koho komisii ponúkne.
Eurokomisár je v podstate ministrom európskej vlády, na čele ktorej je Romano Prodi. Jeho úlohou nie je obhajovať národné záujmy, ale záujmy Európskej únie, čo však v praxi nebýva vždy pravda.
Prezident Rudolf Schuster by podľa hovorcu Jána Füleho bol rád, keby mimoriadne dôležitú a na Slovensku podceňovanú funkciu zastával skúsený politik, ktorý má dobré meno v európskych inštitúciách.
"Formálne požiadavky na kvalifikáciu nie sú, ale očakávame, že to budú vysoko cenené osobnosti s politickou skúsenosťou," povedal o budúcich komisároch Prodiho hovorca Reijo Kemppinen pre iDnes.
SMK a ANO sa ešte oficiálne nevyjadrili, koho vo vláde podporia. Z politických diskusií sa zdá, že SMK až na vicepremiéra Pála Csákyho podporuje Figeľa. Ľubmír Lintner z ANO povedal, že komisárom by mal byť človek, ktorý vie "od prvých sekúnd, ako fungujú štruktúry únie a pozná sa s ľuďmi". Figeľ je podľa neho silný kandidát, ale až po vypočutí oboch sa v strane dohodnú, koho podporia.
Ešte v decembri na návšteve Bratislavy sa šéf najsilnejšej frakcie Európskeho parlamentu EPP-ED Hans-Gert Pöttering vyjadril, že ak by to záležalo na ňom, komisárom by sa stal Figeľ. Členom frakcie sú okrem KDH aj SDKÚ a SMK.
Európsky parlament musí doplnenú komisiu schváliť.
Voľby 14 poslancov do Európskeho parlamentu sa na Slovensku uskutočnia v nedeľu 13. júna. Termín volieb musí ešte oficiálne vyhlásiť predseda Národnej rady.
Podľa rozhodnutia Európskej únie sa voľby do europarlamentu vo všetkých členských krajinách uskutočnia od 10. do 13. júna, pričom každá krajina si presný termín určuje sama. V Českej republike budú voľby v piatok a sobotu.
Na slovenskom území budú môcť voliči hlasovať v rámci jedného volebného obvodu od 7. do 22. hodiny. Funkčné obdobie europoslancov bude päťročné, kandidátov môžu navrhovať politické strany, hnutia a ich koalície. Tie zložia pred voľbami kauciu 50-tisíc korún, ktorá prepadne, ak získajú menej ako dve percentá platných odovzdaných hlasov.
Právo voliť budú mať občania SR, ako aj občania ostatných členských štátov únie, ktorí v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú na území Slovenska trvalý pobyt. Voliť budú môcť aj Slováci, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR ani iného členského štátu únie, ale v deň volieb sa na Slovensku zdržiavajú.
Autor: Roman KRPELAN & sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.