nepripravenosti na členstvo v EÚ. Za najväčší problém považuje spor o nadprodukciu ocele v košickom U.S. Steel, kde prebiehajú tvrdé rokovania. V oblasti poľnohospodárstva sa podarilo urobiť taký pokrok, že by Slovensko malo byť k 1. máju pripravené. „Ja veľmi dúfam, že nie," odpovedal včera Csáky na otázku, či sa neobáva, že EÚ uplatní voči SR tzv. ochranné klauzuly, ktorými sa môže brániť, ak by nepripravenosť nových členov narúšala fungovanie vnútorného trhu.
Začiatkom februára bude komisia hodnotiť, ako si desať vstupujúcich krajín počína v odstraňovaní vážnych nedostatkov, na ktoré ich upozornila vlani v novembri. Slovensku adresovala varovania kvôli U.S. Steel, meškaniu pri budovaní poľnohospodárskej platobnej agentúry, zavádzaní integrovaného kontrolného a identifikačného systému IACS a modernizácii potravinárskych podnikov. Riešenie sporu o nadprodukciu U.S. Steel by chcelo Slovensko aj EK dosiahnuť do februára. Podľa včerajších vyjadrení Csákyho sú nové návrhy komisie prijateľnejšie ako decembrové. „Zákon o platobnej agentúre bol prijatý, agentúra de facto funguje, teraz sa dobudováva a testuje, takže predpokladám, že do marca bude fungovať tak, ako má," informoval Csáky na margo ďalšieho vážneho problému SR. Identifikačný systém IACS sa podľa neho už tretí mesiac testuje v dvoch okresoch, „zdá sa, že problémy nie sú a do apríla to môžeme rozšíriť na celé Slovensko". V prípade bezpečnosti potravín boli podľa vicepremiéra prijaté tiež rozhodné opatrenia, takže Slovensko by do 1. mája malo byť pripravené aj v tejto oblasti. Csáky nechcel uviesť počet potravinárskych podnikov, ktoré budú musieť kvôli neplneniu noriem EÚ ukončiť prevádzku.
Samotné referendum o predčasných voľbách neovplyvní hladké začlenenie Slovenska do EÚ, veľkou komplikáciou by však mohla byť zmena vlády na takú, ktorá bude mať jasne odlišné politické smerovanie. Myslí si to slovenský vicepremiér Pál Csáky. „Myslím, že samotné referendum, a to je môj osobný názor, neovplyvní naše úspešné začlenenie do európskych štruktúr, môže ho trošku komplikovať," povedal Csáky po včerajšom rokovaní s európskym komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom v Bruseli. „Veľké komplikácie" by podľa Csákyho vznikli vtedy, ak by došlo k zmene vlády na takú, ktorá by mala „jasne a zjavne odlišné politické orientácie". Možnosť referenda a prípadných predčasných volieb zaujímala včera aj komisára Verheugena.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.