novelizovať 14 zákonov, medzi nimi aj Občiansky súdny poriadok.
Predtým však už podpredseda vlády Pál Csáky oznámil, že má pripravený vlastný návrh. Je ním samostaný antidiskriminačný zákon, ako to žiada Európska únia. Csáky sa ho chystá predložiť na rokovanie vlády.
Podľa Lipšica je Csákyho "absurdný a vedie k protiústavným následkom". Zákon by údajne obmedzoval práva občanov. "Mohol by ženskú organizáciu žalovať muž za to, že ho neprijala za svojho člena?" spýtal sa ironicky Lipšic.
Ak prejde Csákyho návrh, bude to Lipšic považovať za víťazstvo politiky nad právom a "zvažovať podanie návrhu na Ústavný súd".
Csákyho hovorca Martin Urmanič prípadnú protiústavnosť pripravovanej normy vylúčil. Tvrdí, že ho konzultovali s odborníkmi zo Slovenska a aj s právnymi expertmi Rady Európy a OBSE. "Máme z viacerých strán potvrdené, že tento zákon je moderný a plne vyhovujúci," povedal.
Csáky argumentuje, že prijatie jediného zákona je efektívnejšie ako novelizácia štrnástich. Lipšic namieta, že aj jeho plán je jednoduchý a "môže byť schválený v rovnakom čase ako jeden zákon". Podľa Urmaniča je Csáky ochotný s Lipšicom rokovať.
Ministerstvo spravodlivosti vychádzalo z príslušných smerníc Európskej únie. Do vysokoškolského zákona sa tak napríklad nedostala zmienka o zákaze diskriminácie na základe sexuálnej orientácie. Podľa Lipšica to smernice vyžadujú iba pri zamestnávaní a zárobkovej činnosti.
V tomto vidí riziko Urmanič. "Ak pôjdeme cestou novelizácie viacerých zákonov, môže sa stať, že niektorú oblasť obídeme."
Csákyho návrh je už hotový a mohol by byť jedným z bodov rokovania vlády. Ak ho neponúkne podpredseda vlády, urobí tak koaličná ANO. Potvrdil to Ľubomír Lintner. Najskôr sa však chcú zoznámiť s Lipšicovým riešením a nevylučuje, že bude prijateľné. Nebude to platiť, ak "pôjde o formálne prijatie niečoho".
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.