podporou parlamentu. Premiér Mikuláš Dzurinda včera naznačil, že si vie predstaviť aj fungovanie menšinovej vlády. Myslí si, že táto otázka sa môže stať reálna bez ohľadu na jeho želanie.
"Zodpovedný politik musí počítať aj s takou možnosťou", povedal premiér. Spomenul príklad Poľska, kde tiež pôsobí menšinová vláda alebo Nórska, kde je to "skoro národnou tradíciou".
Partneri z ďalších vládnych strán sa pozerajú skepticky na možnosť dlhodobého fungovania vlády, ktorá by nemala stabilnú väčšinu. Zhodli sa, že si treba počkať na Šimkove podmienky, za ktorých chce podporovať Dzurindov kabinet.
Šéf SMK Béla Bugár si vie predstaviť fungovanie menšinovej vlády "možno pár mesiacov, ale nie tri roky". Poslanec KDH František Mikloško povedal, že na Slovensku už boli krátke obdobia v roku 1992 a 1994, keď pôsobili aj menšinové vlády. "Vždy to však bola vec premiéra, aby sa o takú menšinovú vládu postaral. Nás zatiaľ premiér do takého plánu nezasvätil," podotkol Mikloško. Na otázku, či by vláda mohla v menšinovom postavení pracovať tri roky, poznamenal: "Myslím si, že premiér potrebuje 1. máj - deň vstupu do Európskej únie, aby zakončil jedno svoje historické obdobie, potom mu to už tak možno nebude ležať na srdci."
Líder ANO Pavol Rusko hovorí, že menšinovú vládu považuje za poslednú možnosť a "o ktorej dnes určite nepoviem, že v žiadnom prípade nie". Rusko dodal, že sú aj ďalšie možnosti, ako je vláda HZDS, Smeru a komunistov, prípadne Ľudovej únie alebo predčasné voľby. Sú to však podľa neho riešenia, ktoré zabrzdia reformy.
Dzurinda včera zopakoval, že šimkovcom nedá žiadne miesto vo vláde, lebo ani jedno kreslo nie je voľné. "Nejde o moje ego," povedal premiér. Podľa neho nemôžu ministri presadzovať reformy, keď im bude každý deň visieť nad hlavou Damoklov meč. Aj Šimko ešte ako minister mal v programe reformy v armáde, ale keď neuposlúchol želanie premiéra a strany a nehlasoval za pád vtedajšieho šéfa NBÚ Jána Mojžiša, Dzurinda ho bez problémov z vlády odvolal. Premiér však hovorí, že on Šimovi neublížil. "Bola vyvodená stranícka zodpovednosť," prebehol stranícky súd a preto nie je žiadny dôvod na "boľačky".
Dzurinda od Šimka a ďalších odídencov z SDKÚ, ktorí sa združili v Slobodnom fóre, očakáva, že budú zodpovedne napĺňať mandá z volieb a to je podpora vládneho programu. Nebráni sa ani tomu, aby sa jeho nová strana stala piatym subjektom koalície. Ak to nestačí, Šimko má povedať, čo chce.
Politológ Ľuboš Kubín hovorí, že ponuka premiéra Dzurinu pre Šimka je "neplnoprávnym" členstvom v koalícii. To znamená politická podpora v parlamente bez zastúpenia vo vláde. Takúto ponuku zrejme Slobodné fórum podľa Kubína neprijme a odíde z opozície. Kubín si myslí, že do 1. mája, kedy Slovensko vstúpi do EÚ, bude vláda získavať podporu pre svoje zákony ad hoc. Politológ nevylúčil, že po 1. máji môže Slobodné fórum žiadať hlavu premiéra. Nie je vylúčené, že by mohla vláda potom získať väčšinu, ale už s iným premiérom.
Premiér včera dostal aj otázku, či ho znervózňuje prípadná požiadavka, aby odišiel z funkcie premiéra. Odpovedal protiotázkou: "Aký máte pocit z môjho duševného rozpoloženia?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.