je nelegitímny a musí byť zrušený.
Rozhodnutie predstavuje vážny úder pre Berlusconiho a znamená, že milánsky korupčný proces, kde premiér čelí obvineniam z úplatkárstva a ktorý je zmrazený od júna 2003 - keď parlament zákon o imunite schválil -, bude musieť byť obnovený. Zatiaľ nie je jasné, kedy by k obnoveniu procesu mohlo dôjsť.
Súd prišiel k záveru, že kontroverzný zákon je v protiklade s princípom rovnosti pred zákonom zakotveným v talianskej ústave. Sporná legislatíva dala piatim najvyšším talianskym činiteľom - vrátane prezidenta a premiéra - imunitu počas vykonávania mandátu. Kritici vládu obviňovali z toho, že zákonom chcela zabrániť potenciálne poškodzujúcemu verdiktu počas talianskeho predsedníctva v EÚ, ktoré sa po šiestich mesiacoch skončilo v decembri. Berlusconiho spojenci argumentujú, že premiér čelí honu na čarodejnice zo strany politicky motivovaných ľavicovo orientovaných sudcov a tvrdia, že podobné zákony o imunite majú aj iné krajiny EÚ.
Kým proces proti Berlusconimu v júni zastavili, pojednávanie proti jeho spoluobžalovaným pokračovalo a kulminovalo novembrovým verdiktom, v ktorom sudcovia zamietli hlavné obvinenie. Podľa neho jedna z Berlusconiho spoločností podplatila sudcov s cieľom zaistiť priaznivý rozsudok vo veci prevzatia štátom vlastnenej potravinárskej korporácie SME, k čomu došlo v 80. rokoch, predtým ako Berlusconi vstúpil do politiky. Berlusconi obvinenia odmieta. Súd však zistil, že jeden z Berlusconiho bývalých právnikov a blízky priateľ Cesare Previti odovzdal hotovosť vplyvnému rímskemu sudcovi, aby udržal jeho priateľské vzťahy s firmou. Previtiho odsúdili na päť rokov väzenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.