Korzár logo Korzár

3D grafické čipy mieria do mobilov a PDA

Jednou z najsľubnejšie sa rozvíjajúcich súčastí technológie mobilných telefónov sú multimédiá. Spočiatku používateľom stačili základné hry v pamäti

mobilných telefónov, neskôr sa začali združovať a hrať rôzne SMS hry. Určitý progres zaznamenali aj WAP hry, vďaka ktorým sa mohli stretávať viacerí hráči na poli rôznych hier čoraz systematickejšie. Zaujímavú kapitolu by mohli písať aj hry podporujúce siete dvaapoltej generácie GPRS, no zatiaľ ich veľa nie je a aj tie sa zameriavajú skôr na hry z pôvodnej WAP základne, ale rozširujú aspoň ideu toľko potrebného multiplayeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S odstupom času môžeme pokladať za pomerne zaujímavý zlom hry postavené na technológii Java. Ich počet je čoraz vyšší, ba čo viac, pre Javu už nevznikajú iba amatérske projekty, ale aj hry s brandom, názvom a náplňou konkurujúce skutočne profesionálnym projektom. (A je pochopiteľné, že tieto hry sú spoplatňované.) Lenže aj technológia Java má svoje hranice a hoci by sa nám v súčasnosti mohlo zdať, že ich ešte nedosiahla, nie je tomu úplne tak...

SkryťVypnúť reklamu

Čiastočne vyššiu úroveň dosiahli hry využívajúce aplikácie Symbian, ale ich počet a využitie nie sú až také markantné ako pri hrách na Java technológii.

Samostatnú kapitolu hernej ponuky tvoria tituly na hernej konzole Nokia N-Gage. Väčšina z nich už nie je obmedzená iba na dvojrozmerné zobrazenie hernej plochy, ale naplno sa ponára do trojrozmerného víru udalostí a zdá sa, že tento štýl zábavy má skutočne možnosť uplatnenia v budúcnosti a najmä spomínané 3D zobrazenie... Prečo by sa inak zhodla väčšina herných redaktorov, že na N-Gage vyzerajú prakticky všetky 3D hry prekvapivo dobre, no s konverziou 2D titulov nie je situácia až taká jednoduchá a skôr sa dajú splašiť technické chybičky? Zdá sa, že N-Gage ukazuje, že 3D zobrazenia resp. 3D tituly nemusia byť mobilným telefónom zďaleka cudzie...

SkryťVypnúť reklamu

PC evolúcia viedla k 3D čipom...

Vo svete počítačových hier platí železné pravidlo, že najvýkonnejší počítač je predsa počítačom herným. Ktorá iná práca alebo aktivita vyžaduje niekoľkogigahertzový procesor, stovky megabajtov operačnej pamäte a rýchlu 3D kartu, ktorá by nemala obsahovať menej ako 128 MB pamäte... A pritom bol postup tiež taký jednoduchý... Najprv sa vyžadoval silný procesor... Potom sa pridala aj operačná pamäť. A napokon v roku 1997 dobyli herný svet 3D grafické čipy, ktoré vytlačili z poľa väčšinu konkurencie vrátane lídra trhu S3.

...tak prečo by mali byť mobily výnimkou?

Mohli by sme si myslieť, že súčasné použité herné technológie predsa nedosahujú až také zlé výsledky, viď. Nokia N-Gage a jej kvalitné 3D tituly, napríklad Tomb Raider, Red Faction alebo Tony Hawk's Pro Skater. A ak zoberieme do úvahy čoraz lepšie tikajúce procesory na vyšších a vyšších frekvenciách v útrobách mobilných telefónov, mohli by sme si myslieť, že ich výkon postačuje. Ale viete... podobné múdrosti boli vedené aj na PC a dnes má každý herný počítač bez okolkov inštalovanú grafickú kartu s 3D čipom.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme si tak skutočne nahovárať, že samotné procesory by predsa hry na mobilných telefónoch ešte niekoľko rokov bez problémov utiahli, ale nie vždy vedie cesta vpred cez evolúciu... A použitie 3D grafických čipov predstavovala vskutku samostatnú revolúciu...

ATi chce byť prvé...

V súčasnosti sa na poli grafických kariet mlátia o výkon, najvyšší počet predaných kariet i celkové renomé dve spoločnosti - nVidia a ATi. A práve kanadská spoločnosť prelomila ľady 8. januára 2004, keď pri príležitosti veľtrhu informačných technológií CES v Las Vegas predstavila 3D grafický čip pod názvom Imageon 2300. Veď hry a multimédiá sa na mobilných telefónoch síce pomaličky posúvajú vpred, ale snaha prechádzať čoraz častejšie do 3D prostredia a obohacovať ho o dychberúce prostredia či rôzne efekty si určite 3D čipy vyžiada. A to už nehovoríme o možnosti multiplayerových hier, ktoré nerátajú len so zložitým prostredím, ale aj stovkami či tisíckami hráčov v ňom sa pohybujúcich. A keďže už ATi má pár skúseností s grafikou pre mobilné zariadenia (presnejšie povedané, na vreckových počítačoch), nedal sa vylúčiť v skorej budúcnosti ani prechod na mobilné telefóny a PDA.

Multimediálny čip Imageon 2300 ponúka pomerne pokročilú 2D i 3D grafikum, JPEG kompresiu obrázkov, podporu dekódovania videa vo formáte MPEG-4 do 30 snímok za sekundu, integrovaný radič pre karty SD/MMC, duálny monitorový výstup a najmä grafické API rozhranie OpenGL ES. Do budúcnosti je sľubná aj možnosť zaznamenávania fotografií až do rozlíšenia dvoch megapixelov - pri súčasnom trende a očakávanom prekročení hranice jedného megapixelu v integrovaných fotoaparátoch mobilných telefónov už v tomto roku si nájde umiestnenie aj táto funkcia.

Predstavené GPU má k dispozícii 384 KB SRAM pre zobrazovanie v režime QVGA (320x240), čo by malo na pomery displejov a rozlíšenia mobilných telefónov zatiaľ bez problémov postačovať. Ani podporovaná farebná 16-bitová hĺbka nie je premrštená, ale zatiaľ vhodne zvolená.

Imageon 2300 by mal vedieť pracovať v prostredí Symbianu, Windows CE, Microsoft Pocket PC, Pocket PC Phone Edition, Smartphone a podobne, t.j. jeho podporujúca báza operačných systémov nie je príliš limitovaná. Podľa tejto podpory je tak nasadenie 3D čipu vhodné pre smartphony, komunikátory a vreckové počítače.

ATi chce svoj 3D grafický čip Imageon 2300 priniesť na trh ešte do konca prvého kvartálu roku 2004. Zatiaľ však neboli zverejnené dohody s výrobcami mobilných telefónov a tým nie je známe, ktoré prístroje nakoniec možnosti 3D čipu budú mocť využívať a do akej miery. Finálne možnosti a výkon čipu bude možné určiť až v prostredí daného mobilného telefónu a za podpory jeho domového výrobcu.

...nVidia však nechce zaostať...

Len niekoľko dní ubehlo od uvedenia 3D čipu Imageon 2300 pre mobilné telefóny a PDA od spoločnosti ATI Technologies a vzápätí sa objavila správa od ďalšieho giganta v oblasti produkcie 3D čipov s rovnakým úmyslom produkcie. nVidia sa chce zamerať podobne ako ATI Technologies na herné rozhranie Open GL pre mobilné telefóny. Bližšie informácie však zatiaľ nie sú známe, takže zatiaľ môžeme brať reakciu nVidie ako prirodzený odvetný krok.

...a možno sa pridá aj Microsoft

Vývoj Open GL je síce zaujímavý a jeho podpora zo strany ATi i nVidie vítaná, ale aj samotní hráči na PC vedia, že najpoužívanejším rozhraním je DirectX od Microsoftu. Takže hoci oba giganty pilne pracujú na API rozhraní Open GL, stále bude zaujímavé sledovať aj Microsoft a vytváranie jeho vlastného API rozhrania príznačne pomenovaného Direct 3D Mobile. Microsoft sa však asi len ťažko pustí aj do oblasti hardvérovej výroby (hoci už vydal hernú konzolu Xbox...), no na poli API môže miešať karty... Minimálne na smartphonoch, komunikátoroch a vôbec prístrojoch so svojím operačným systémom...

Autor: erik

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 467
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 122
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 995
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 612
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 055
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 933
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 574
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 541
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 146
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 971
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 064
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 328
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 637
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 857
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 291
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu