dohodu. V Európskom parlamente v Štrasburgu to včera vyhlásil írsky premiér Bertie Ahern, ktorého zámery podporili hlavné politické zoskupenia EP. „Môžem parlament ubezpečiť, že ak po konzultáciách s partnermi bude reálna šanca na dohodu, okamžite sa tejto príležitosti chopíme," povedal Ahern, ktorý poslancov informoval o prioritách írskeho predsedníctva v únii.
Za hlavnú prioritu označil práve ústavu. Ahern už podľa vlastných slov hovoril s viacerými lídrami členských a vstupujúcich krajín a všetci vyjadrili vôľu prispieť k pokroku rokovaní o ústave. Čo najpodrobnejšiu správu o konzultáciách a prípadný návrh ďalšieho postupu predloží Írsko na marcovom summite v Bruseli. Podľa Aherna je ústava nevyhnutná, ak chce únia byť demokratickejšia, prehľadnejšia, efektívnejšia a bližšia občanom. Ústava je v záujme všetkých, pomôže únii lepšie odpovedať na očakávania občanov a zohrávať súdržnejšiu a účinnejšiu úlohu vo svete. „Naopak veľký odklad (dohody o ústave) zníži dôveryhodnosť únie," varoval Ahern.
Írsko je podľa neho odhodlané urobiť všetko pre pokrok v rokovaniach a uľahčiť dosiahnutie konsenzu. „Uvidíme, či sa to podarí počas nášho predsedníctva. Potrebné kompromisy vyžadujú dostatočnú kolektívnu politickú vôľu," pripomenul írsky premiér. Odhodlanie írskeho predsedníctva podporili hlavné politické frakcie v EP. „Hlavnou prioritou musí byť ústava. To, že zlyhal decembrový summit, neznamená, že zlyhal projekt ústavy. Túto ústavu musíme mať," vyzýval Hans-Gert Pöttering, šéf najsilnejšej frakcie európskych ľudovcov. Ako nesprávne a nebezpečné odmietol úvahy o tzv. dvojrýchlostnej Európe. „Túto ústavu celkom jednoznačne potrebujeme," pridal sa líder socialistov Enrique Barón Crespo, ktorý dúfa, že na marcovom summite príde Írsko s návrhmi, ako pokročiť a uzavrieť rokovania. Zámery predsedníctva podporil aj šéf európskych liberálov Graham Watson.
Ďalšími prioritami írskeho predsedníctva sú hladké začlenenie desiatich nových krajín, vrátane Slovenska, a oživenie tzv. lisabonskej agendy, pomocou ktorej sa chce únia stať do roku 2010 najvýkonnejšou ekonomikou sveta. Europoslanci v diskusii írsky program z drvivej väčšiny podporili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.