Dvadsaťkoruna nikdy neobiehala
Nevydaná dvadsaťkoruna patrí do skupiny platidiel, ktorých vznik a "zánik" sprevádzalo mnoho zaujímavých okolností. Je dôležité si uvedomiť, kedy začína plniť platidlo funkciu peňazí. Bankovka sa stáva funkčnou iba vtedy, ak sa dostane do obehu na základe príslušnej vyhlášky. Ak príslušný zákon neexistuje, stráca svoje poslanie. Práve toto neminulo ani bankovku, ktorú vidíte na obrázku. Bola vytlačená takmer v celom náklade, keď v menovej politike Československa v roku 1953 nastali veľké zmeny. Prišla reforma a takmer hotové pred emisiou zmietla zo stola. Už bolo v tom čase jasné, že sa po úradnom zničení ich poslanie skonči .Stalo sa. Celý náklad bol zničený v Otrokovických papierňach, pod úradným dozorom. Zberatelia sa úradného predaja neplatných bankoviek nikdy nedočkali.
Pri likvidácii pracovníci papierní ilegálne odcudzili menšie množstvo. Vďaka týmto exemplárom ich dnes dokážeme presne identifikovať. Nevydaná dvadsaťkoruna je veľmi vyhľadávaná a vzácna, lebo sa z nej zachovalo málo kusov. Existujú exempláre, ktoré sú skutočnými kuriozitami. Podarilo sa nám objaviť dvadsaťkorunu bez číslovača, zachovali sa aj ručne nožnicami veľmi nepresne vystrihnuté bankovky. Tieto "torza" vznikli pravdepodobne preto, že banka tieto platidlá legálne nikdy nepredávala. Zberatelia sa k nim legálne nedostali z obavy, že by sa mohli zneužiť.Po menovej reforme by sa už neboli uplatnili, lebo sa do obehu dostali bankovky vzoru 1953. V roku 1998 ich banka rozpredávala, ale iba v zanedbateľnom množstve.
Z výtvarného hľadiska je tiež trošku atypická. Nosným námetom na oboch stranách sú gilošové ružice, na ktorých dominuje šedomodrá farba. Duchovnými otcami výtvarného návrhu sú: Jaroslav Houšték a Bedŕich Fojtášek, rozmery (130 x 60) mm. Na tlač čislovača použili olivovú farbu, ktorá je tiež trošku neobvyklá. Na lícnej strane je dosť zle čitateľný podpis J. Kabeša, ktorý bol v tom čase ministrom financií. Medzi zberateľmi je obzvlášť vyhľadávaná a veľmi vysoko cenená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.