ostatnými registrovanými cirkvami. Na rokovanie vlády sa zmluvy dostali dodatočne, v stredu ešte novinári nepoznali ich znenie.
"Zmluvy boli schválené veľkou väčšinou," povedala hovorkyňa ministerstva školstva Michaela Dobošová. Minister hospodárstva Pavol Rusko spresnil, že so zmluvami nesúhlasili ministri za ANO. Konečné znenie musí schváliť parlament.
Text "zmluvy so Svätou stolicou" už vláda posudzovala vlani v lete. Vtedy v nej urobila viaceré zmeny, preto ju minister školstva Martin Fronc stiahol a znova ju posudzovala druhá strana. Vatikán väčšinu zmien prijal. SMK tiež žiadala, aby zároveň so zmluvou s Vatikánom štát prijal zmluvy s ostatnými cirkvami.
Ak vo svete netradičné zmluvy začnú na Slovensku platiť, najväčšou zmenou bude povinná výučba náboženstva alebo etickej výchovy už od prvého ročníka základných škôl.
Štát sa zaväzuje, že bude platiť cirkevné školy, a rešpektovať právomoci cirkevných autorít pri ich riadení. Cirkvi sa zaväzujú, že cirkevné školy budú dodržiavať štátom stanovené osnovy. Získajú však právo vyhnúť sa "výchovným a vzdelávacím programom", ktoré sú v rozpore s ich náboženskou náukou.
Štát sa oproti pôvodnému návrhu ministra za KDH nezaväzuje dávať peniaze na Katolícke pedagogické a katechetické centrum ani na univerzitné pastoračné centrá. Mal by však prispievať na tvorbu učebníc náboženstva.
K zmluve s Vatikánom vlani zaznelo veľa výhrad. Opozičný Smer hovoril o zavádzaní novej štátnej ideológie. Tvrdil, že návrh je protiústavný, pretože ústava hovorí, že štát sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.
Niektorí odborníci upozorňovali na rozpory s Dohovorom o právach dieťaťa, pretože zmluva predpokladá, že rodičia za dieťa rozhodnú, či bude chodiť na náboženstvo.
Zástancovia zmluvy hovoria, že v mnohých smeroch len zakotví dnešný stav. Pripomínajú, že vláda si prijatie zmluvy dala do programového vyhlásenia.
Autor: haj&mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.