astronautov na Mesiac. Následné zriadenie stálej základne umožní uskutočňovať lety do vzdialenejších kútov slnečnej sústavy, počnúc Marsom.
Bush žiada pre svoj ambiciózny vesmírny program o jednu miliardu dolárov (32 miliárd Sk) navyše. Peniaze by mali v nadchádzajúcich piatich rokoch financovať projekty Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), medzi ktorými dominuje okrem zriadenia stálej ľudskej misie na Mesiaci aj vyslanie človeka na Mars. Ako oznámil Biely dom bezprostredne pred Bushovým vystúpením, USA chcú do roku 2015 vyvinúť novu vesmírnu loď, ktorá Američanov dopraví späť na našu vesmírnu obežnicu. Trvalo obývaná základňa na Mesiaci bude podľa Bushových vízií slúžiť ako odrazový mostík na vyslanie človeka na Mars a neskôr aj k ďalším telesám slnečnej sústavy. Let Američana na červenú planétu by mohol byť realizovateľný približne o 30 rokov. "Skúsenosti a vedomosti získané na Mesiaci poslúžia ako základ pre ľudské misie za hranice Mesiaca, počnúc Marsom," uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu. Keďže Mesiac má len jednu šestinu gravitačného poľa Zeme, štart lodí z tohto telesa by bol oveľa lacnejší.
Kritici varujú, že takýto program bude nesmierne drahý a upozorňujú, že Spojené štáty si takéto výdavky v čase viac než 500-miliardového deficitu štátneho rozpočtu nemôžu dovoliť. Bush však trvá na tom, že krajina jeho vesmírny program z finančného hľadiska zvládne. Program vesmírnych misií bude čiastočne financovaný prerozdelením existujúcich fondov. Spojené štáty do roku 2010 zároveň prerušia väzby s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS) a približne v rovnakom čase vyradia z činnosti aj starnúci program letu raketoplánov, čím sa uvoľnia ďalšie prostriedky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.