1,5 miliardy dolárov vyberie Slovensko.
Minister hospodárstva Pavol Rusko po včerajších rokovaniach s Hyundai priznal, že "otázky Kórejčanov o ekonomickej a politickej stabilite nás čiastočne prekvapili". Dospel k názoru, že "ak sa budeme hádať každý týždeň, na túto investíciu nemáme šancu".
Zhoda koalície je potrebná napríklad na schválenie štátnej pomoci. Ak by sa Hyundai rozhodol pre Slovensko, vláda by ju mala odsúhlasiť do konca apríla. Jej výška sa odhaduje na zhruba 7 miliárd korún.
Politický analytik Michal Vašečka rozumie obavám šéfov automobilky. "Potrebujú vedieť, či sa udržia komparatívne výhody pre investovanie na Slovensku."
Šéf SMK Béla Bugár upozorňuje na riziká menšinovej vlády. "Len stabilná vláda dokáže dodržať to, čo sľúbi. Nečudujem sa, že sa o to zaujímajú. Čudujem sa SDKÚ a Slobodnému fóru, že takéto veci prehliadajú," povedal.
Poslanec Slobodného fóra Branislav Opaterný považuje požiadavku Kórejčanov za logickú. "Nechcete však tým, dúfam, povedať, že by sme mali politické záležitosti riadiť podľa toho, aký názor majú páni riaditelia z Hyundai," vyhlásil.
Politická stabilita je zhodou okolností práve problémom aj v Poľsku, ktoré je jediným konkurentom Slovenska. Podľa hodnotenia Európskej komisie je Poľsko na vstup do únie pripravené najhoršie. Menšinová ľavicová vláda Leszka Millera často len s veľkými problémami presadzuje v parlamente zákony. Millerov kabinet sa môže v Sejme oprieť len o 206 hlasov zo 460.
V poslednom čase poľskú vládu oslabili protesty železničiarov a lekárov a jej popularita je veľmi nízka. Po vlne korupčných škandálov prežíva krízu aj Millerov Zväz demokratickej ľavice. Poľskí analytici nevylučujú, že premiér na budúci týždeň použije hrozbu predčasných volieb, aby stmelil svoju stranu.
(tc&sp&mch)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.