Peugeot Citroen. Ak teda Kia postaví svoj závod v Žiline, môže rátať so stimulmi v objeme zhruba sedem miliárd korún. Budú mať podobu priamych dotácií, podpory pri zamestnávaní ľudí a ich rekvalifikácii.
"Ponúkame všetky úniou povolené stimuly. S daňovými prázdninami sa však zatiaľ nepočíta," povedal minister hospodárstva Pavol Rusko, ktorý je zodpovedný za rokovania s Kórejčanmi. Presnú výšku a štruktúru štátnej pomoci slovenskí predstavitelia odmietli zverejniť, aby nedali návod konkurenčnému Poľsku. "Predpokladám, že tak ako my aj Poliaci využijú hornú hranicu na investičné stimuly. Tá je Európskou úniou povolená na 15 percent z výšky investície," povedal Rusko. Ak sa bude objem investícií zvyšovať, vzrastie i štátna pomoc. "Toľko však máme," dodal Rusko s tým, že príchod automobilky by nemal ohroziť limit štátnych výdavkov.
Ďalšiu pomoc predstaviteľom koncernu ponúkal vo štvrtok primátor Žiliny Ján Slota. "Myslím si, že sme im ponúkli všetko, čo sme mohli. Ponuky prijali dosť kladne," povedal Slota. Ak by Kia vyrábala v Žiline, môže podľa neho rátať s "uzavretým mestečkom, malou poliklinikou, špeciálnymi podmienkami v škôlkach a na základných školách." Devízou Žiliny je podľa Slotu aj letisko v Hričove, do ktorého plánuje investovať 100 miliónov korún.
Minister Rusko si nemyslí, že nevýhodou Slovenska v porovnaní s Poľskom by mohlo byť slabšie medzinárodnopolitické postavenie krajiny a menší domáci trh. "To by bolo dôležité, keby automobilka Kia chcela vyrábať iba pre tuzemský trh, a nie pre celoeurópsky, ako plánuje," myslí si. Rozhodujúce budú podľa Ruska skôr osobné kontakty.
(tc, wm)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.