vzorke 496 respondentov uskutočnila marketingová a mediálna agentúra AB Market plus, zaoberajúca sa okrem iného prieskumami trhu, meraním účinnosti inzertno-reklamných aktivít, marketingovými analýzami a monitorovaním názorovej hladiny kupujúcich vo vzťahu k rôznym akciám (sezónne zníženia cien, výpredaje tovaru, akciové ceny, módne trendy, trháky sezóny a pod).
Opýtanými v prieskume boli návštevníci vybraných väčších obchodných centier v Košiciach, Prešove, Poprade a Michalovciach. Prieskum bol realizovaný technikou stručných dotazníkov, pričom získané údaje boli "podporené" krátkymi, doplňujúcimi štandardizovanými rozhovormi.
Z výsledkov vyplynulo, že 311 zo 496 opýtaných (čo je 62,7 percenta) si myslí, že zvyšovanie cien potravín a spotrebného tovaru bude ďalej pokračovať. Podľa ich názoru je to len formálny začiatok bezprostredne súvisiaci so zavedením jednotnej sadzby DPH a ceny budú preto ďalej rásť. "Novoročné zvýšenie DPH (z 15 na 19 %) sa postupne odrazí vo vstupoch, komponentoch, nákladoch u jednotlivých výrobcov, dovozcov, prepravcov a obchodníkov. Osobne si totiž myslím, že zvýšenie cien za médiá (vodné a stočné, elektrina, plyn, teplo) sa ešte v plnej miere do cien potravín nepremietlo," uviedol jeden z respondentov. Obdobný názor vyjadrila žena v strednom veku, matka dvoch dospievajúcich dcér: "Napríklad aj terajšie zvýšenie cestovného sa až po niekoľkých týždňoch plne odzrkadlí v cenách výrobkov a služieb."
Podľa necelej polovice opýtaných (245 zo 496, čo je 49,4 percenta) k ďalšiemu výraznému zdražovaniu dôjde po 1. máji v súvislosti so vstupom Slovenska do EÚ. "Vtedy sa ceny začnú opäť zdvíhať. Je to nevyhnutnosť, tie naše ceny sa jednoducho - či sa to niekomu páči alebo nie - budú musieť postupne vyrovnávať s cenami v Európskej únii," vyjadril svoj názor 43-ročný muž. Jedným dychom však dodal, že zvyšovanie cien bude akousi povinnou daňou. "Postupne sa budeme približovať k vyspelým krajinám, nebude to však bezbolestné, na druhej strane ten efekt, ktorý sa postupne dostaví, stojí za to. Iná cesta než je vstup do vyspelej Európy pre nás totiž neexistuje." Do EÚ sa podľa vyjadrenia ďalšieho respondenta musíme dostať aj za cenu zvyšovania daní. "Aj za cenu uťahovania si opaskov. Nech si ľavicové strany hlásajú, čo chcú," dodal.
Respondentka vo vekovej kategórii 31 až 40 rokov prezentovala svoj názor takto: "Život je ťažký. A určite to v najbližšom období, mám na mysli jeden až dva roky, bude ešte ťažšie. Minister Mikloš síce hovorí niečo iné, ale ja si myslím, že bude horšie, na druhej strane je však nádej, že po našom vstupe do EÚ sa to postupne - pomaličky, ale isto začne zlepšovať. Aspoň ja tomu verím."
Na otázku, či ich zdražovanie zaskočilo alebo na základe správ z médií boli naň viac-menej pripravení, viac ako tri štvrtiny oslovených (380 zo 496, čo je 76,6 percenta) uviedli, že zvyšovanie cien, ktoré sa už začalo a ktoré ešte nevyhnutne bude pokračovať, má podstatne väčší rozsah než sľubovala vláda. Rovných 56 percent opýtaných (278 zo 496) sa zároveň nazdáva, že za terajším zdražovaním nie je ziskuchtivosť a chamtivosť obchodníkov, ale predovšetkým objektívne zlá situácia (zvýšenie DPH, zvýšenie cien energií, cestovného, rôznych poplatkov a pod.), ktorá ich donútila zvýšiť ceny.
Tri percentá respondentov (15 zo 496) vyjadrili názor, že ďalšie zvyšovanie cien v priebehu roka sa bude týkať najmä základných potravín a postupne sa odrazí v rapídnom zvyšovaní poplatkov za stravovanie v materských školách a školských jedálňach. "A to je svinstvo! Poplatky za školské jedálne sú totiž už teraz také vysoké, že väčšina rodičov ich nevládze uhrádzať. S tým by vláda urýchlene mala niečo robiť," zdôraznila jedna z respondentiek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.