vstupujúcich krajín, v prípade ďalších dvoch-troch sú známe neoficiálne nominácie, v ostatných, vrátane Slovenska, sa ešte rozhoduje medzi viacerými kandidátmi.
Komisárov už navrhli tri pobaltské krajiny a Malta, v troch prípadoch ide o úradujúcich ministrov, v jednom o bývalého premiéra. Lotyšsko má v exekutíve EÚ od mája zastupovať terajšia šéfka diplomacie Sandra Kalnieteová, Litvu ministerka financií Dalia Grybauskaiteová a Maltu minister zahraničia Joe Borg. Estónsko vsadilo na bývalého premiéra Siima Kallasa. Poľsko zatiaľ neoficiálne navrhuje ministerku pre európske záležitosti Danutu Hübnerovú, v Slovinsku ešte prebieha diskusia, skloňuje sa v nej však iba jedno meno - bývalý vyjednávač s úniou Janez Potočnik. Na Cypre sa uvažuje o ministrovi zahraničných vecí Jorgosovi Iacovuovi, informácií zo stredomorského ostrova je však málo.
Česká vládna ČSSD navrhla za komisára bývalého ministra životného prostredia Miloša Kužvarta, s jeho nomináciou však ešte musia súhlasiť ostatné strany vládnej koalície. Ak by sa nedohodli, šancu by mal český veľvyslanec pri EÚ Pavel Telička. V prípade Maďarska bojujú o kreslo komisára bývalý vyjednávač s EÚ Endre Juhász a maďarský veľvyslanec pri únii Péter Balász. Podľa niektorých zdrojov má väčšie šance Juhász, podľa iných Balász. Podobná je situácia na Slovensku, kde sú v hre dvaja rovnocenní kandidáti - bývalý vyjednávač s EÚ Ján Figeľ nominovaný KDH a kandidát SDKÚ, manažér Coca-Coly v SR Ivan Štefanec.
Predseda EK Romano Prodi chce mať na stole návrhy na komisárov do konca januára, vo februári bude potom rokovať o ich priradení k existujúcim komisárom a 1. marca definitívny zoznam odovzdá členským štátom EÚ a Európskemu parlamentu. Europarlament uskutoční v apríli (13. - 14. alebo 26. - 29.) "híringy" nominovaných komisárov a na prvom plenárnom zasadnutí po rozšírení v dňoch 3. až 6. mája ich oficiálne schváli. Komisári z nových krajín budú mať právo hlasovať i vystupovať na rokovaniach komisie, nebudú však zodpovední za vlastné rezorty. Budú pridružení k niektorému z komisárov a s ním budú úzko spolupracovať. Počas ostávajúcich šiestich mesiacov tejto komisie by mali takto vystriedať viacero rezortov. Mandát Prodiho komisie sa skonči 31. októbra, na júnovom summite v Bruseli vyberú členské krajiny EÚ nového šéfa exekutívy únie. Ten bude počas leta pracovať s 25 členskými štátmi na výbere nových komisárov, ktorých v októbri vypočuje EP a od 1. novembra nastúpi nová komisia do úradu. V nej už aj komisári z nových krajín budú mať vlastné portfóliá.
Autor: Poltár (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.