rokovanie poslaneckej snemovne bude komplikované. Koalícia sa môže spoľahnúť len na 68 svojich poslancov zo 150.
"Prvýkrát nemáme väčšinu. Myslím si, že nasledujúca schôdza môže byť ešte zložitejšia," povedal šéf klubu SMK Gyula Bárdos. Podpredseda ANO Jirko Malchárek povedal, že hoci parlamentné výbory pracovali v pokojnej atmosfére, schôdza celého pléna taká pokojná asi nebude.
Koalícia sa ocitla v menšinovom postavení už v decembri, keď SDKÚ opustila platforma Ivana Šimka Slobodné fórum (SF). Ale až v januári Šimko povedal, že zostane v opozícii dovtedy, kým bude na čele vlády premiér Mikuláš Dzurinda. Mieni však podporovať vládny program. Podľa Zuzany Martinákovej sa budú poslanci SF správať na rokovaní parlamentu "konštruktívne".
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský dúfa, že ústavný zákon o konflikte záujmov poslanci schvália. Kontroverzne však podľa neho pôsobí zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Rozdielny pohľad na tento zákon má aj Smer a HZDS.
Líder Smeru Robert Fico včera podľa agentúry SITA povedal, že šanca na prijatie zákona o pôvode majetku je 50-percentná. "Tu sa poslanci opozície a koalície veľmi rýchlo dohodnú, ako ho odpáliť," hovorí Fico. Trvá na tom, aby zákonné nadobudnutie majetku musel dokazovať podozrivý, a nie štát. Zmenu dôkazného bremena však odporúča poslancom gestorský výbor parlamentu. V takom prípade by bol podľa Fica zákon zbytočný a Smer by vyzval ministra spravodlivosti, aby ho stiahol. Povinnosť preukázať pôvod majetku by mala byť podľa Smeru stanovená na hranicu 1000-násobok minimálnej mzdy, čo je zhruba 6 miliónov korún.
* * *
Problematické zákony v parlamente
Zmluva s Vatikánom o katolíckej výchove - Zavedie sa povinná výučba náboženstva alebo etiky, záleží na tom, čo si žiaci vyberú. So zmluvou však nesúhlasí Ruskova ANO. Ešte v lete sa opozícia a ANO dostali do sporu so zvyškom koalície a žiadali, aby zmluvu schválil aj parlament, a nie len vláda.
Zákon o konflikte záujmov - Ide o ústavný zákon, na jeho prijatie bude potrebných 90 hlasov poslancov koalície a opozície. O zákone sa diskutuje už dlhé mesiace, ale poslanci sa na ňom zatiaľ nevedeli zhodnúť.
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku - Je známy aj ako zákon o opatreniach voči osobám, ktoré nadobudli majetok z nelegálnych príjmov. Spolu so zákonom o konflikte záujmov má slúžiť na boj proti korupcii.
Novela ústavy - Občania členských štátov Európskej únie s povolením na pobyt na území Slovenska budú mať právo voliť a byť volení do Európskeho parlamentu na území Slovenska. Sporný je zámer, či rozhodnutia slovenského parlamentu majú mať záväzný charakter pre člena vlády, ktorý bude krajinu zastupovať v orgánoch únie.
Volebný zákon - K zákonu má výhrady Slobodné fórum (SF) Ivana Šimka. Je proti tomu, aby Slovensko naďalej predstavovalo jeden volebný obvod. Svoju pripomienku opiera o vládny program.
Zákony poslancov Opaterného a Šimka - Poslanci SF chcú proti vôli koalície novelizovať len nedávno prijaté zákony, ktoré súvisia s reformou verejnej správy. SF chce odstrániť možnosť politických nominácií na miesta šéfov špecializovaných štátnych úradov. Aj v tomto prípade sa SF odvoláva na vládny program.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.