V bavorskom Mníchove zatkli v piatok bývalého veliteľa špeciálnych protipartizánskych jednotiek
Vojenský historický ústav v Bratislave včera TASR potvrdil, že Nižnanský bol stotníkom za vojnovej Slovenskej republiky. Zatknutý 86-ročný Nižnanský pracoval v minulosti v Mníchove pre americkú rozhlasovú stanicu Slobodná Európa. Pre TASR to včera uviedol vedúci štátnej Krajinskej prokuratúry Mníchov 1 Christian Schmidt-Sommerfeld a vrchný prokurátor tej istej prokuratúry Anton Winkler. Pred svojím zatknutím sa ukrýval v rakúskom Rosenthale a v bavorskej metropole. V súčasnosti je vo vyšetrovacej cele. Podľa slov vrchného prokurátora Schmidt-Sommerfelda k svojim obvineniam nevypovedal. Pravdepodobne chce vypovedať až po konzultácii so svojím advokátom. Prokurátor ďalej potvrdil, že Nižňanský získal v roku 1996 nemecké štátne občianstvo.
Zatykač na jeho osobu je platný od roku 2001 a podarilo sa ho vydať aj po spolupráci so slovenskými orgánmi. "Neviem si zatiaľ predstaviť v akom časovom horizonte sa môže uskutočniť súdne pojednávanie," dodal ďalej pre Schmidt-Sommerfeld. Exveliteľ pravdepodobne bude čeliť obvineniam podľa paragrafu 164 nemeckého Zákona trestného zákona za trestné čin vraždy a vraždy na obyvateľstve, kde mu hrozí až doživotný trest odňatia slobody.
K masakrom došlo 21. januára 1945 v slovenských dedinách Ostrý Grúň a Kľak. Nižňanský bol zodpovedný za smrť až 70 žien a 51 detí. Gardisti a nacisti okrem toho vypálili všetkých 132 domov v Kľaku a 112 v Ostrom Grúni, ktoré predtým vydrancovali. Pritom mučili aj ranených partizánov a postrieľali dobytok. Vo februári 1945 Nižňanský nariadil popravu 18 židovských civilistov v obci Kšinná. Na spomínaných masakroch sa zúčastnili okrem Pohotovostných jednotiek Hlinkovej gardy (POHG) aj elitné nacisticko-gardistické špeciálne jednotky - Einsatskommando 14, Edelweiss SS, gestapo, príslušníci SD a členovia nemeckej domobrany Heimschutz.
Proces s bývalým veliteľom špeciálnych protipartizánskych jednotiek - Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy (POHG) a Edelweiss kapitánom delostrelectva Ladislavom Nižňanským sa pravdepodobne uskutoční v bavorskej metropole Mníchove ešte tento rok.
* * *
Ladislava Nižňanského odsúdil v neprítomnosti Okresný súd v Banskej Bystrici v roku 1962 na trest smrti. V roku 1996 sa mu podarilo získať nemecké občianstvo. V prípade dokázania viny hrozí v Nemecku bývalému gardistovi až doživotný trest odňatia slobody.
Nižňanský sa narodil v roku 1917 v okrese Čadca. Bol vojakom z povolania, v čase slovenského štátu slúžil ako dôstojník delostrelectva v žilinskej posádke. Posádka sa už 29. augusta pridala k Slovenskému národnému povstaniu. Po potlačení povstania ho Nemci zajali a odviezli do Bratislavy, kde súhlasil, že s nimi bude spolupracovať.
Stal sa členom jednotky Edelweiss. Bol to krycí názov špeciálnej jednotky, ktorá bola vyčlenená na boj s partizánmi. Jej úlohou bolo "čistiť" hornaté oblasti Slovenska, kde sa skrývali povstalci.
Po vojne Nižňanského zbavili vojenskej hodnosti, v roku 1948 emigroval do Rakúska a neskôr do Nemecka. Národný súd ho v roku 1963 odsúdil na doživotie. Existuje podozrenie, že Nižňanský v tom čase pracoval pre americké tajné služby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.