Korzár logo Korzár

Od 16 rokov si musíme platiť dôchodkové poistenie sami

Dobrého veľa nebýva tým sa zrejme riadil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník, keď sa v rámci novoročných predsavzatí rozhodol

pridať šudentom a ich rodičom ďalšiu finančnú vrásku na čele - študenti si po prekročení 16-teho roku života budú musieť platiť dôchodkové a nemocenské poistenie sami.

Doteraz totiž za študenta počas štúdia platil dôchodkové a nemocenské poistenie (z týchto poistení sa vypláca aj materská a v prípade potreby aj invalidný dôchodok) štát, pričom suma bola hradená z peňazí daňových poplatníkov. Podľa informácií, ktoré poskytol ŠÚ SR denníku Národná obroda, bola výška odvodov platených štátom za študenta v roku 1996 348 korún a v roku 2000 už iba 110 korún. Zákon, ktorý vstúpil do platnosti prvým januárom tohto roku uvádza, že mesačné dôchodkové poistenie má dosahovať sumu vyše 1 700 Sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minister Kaník tvrdí, že dôchodková reforma, ktorej prvým prejavom je práve spomínané samostané platenie si študentov do dôchodkovej poisťovne, je pre študenta len a len pozitívne, vzhľadom na fakt, že doteraz štát odvádzal za študenta poistenie z nízkeho vymeriavacieho základu, čo znamenalo nízke osobné mzdové body. Pritom už neexistovala šanca doplatiť si peniaze za roky štúdia, ktorá teraz naopak existuje. Ak sa teda študent rozhodne neplatiť odvody do dôchodkovej poisťovne teraz, má možnosť doplatiť si "nevyplatené" roky neskôr, keď sa zamestná, najneskôr však pred dosiahnutím dôchodkového veku. Pri nevyužití možnosti doplatenia, mu však štát vymeria nižší dôchodok, pretože pri výpočte starobného dôchodku sa zohľadňuje nie len výška platu, ale aj počet rokov, počas ktorých človek do Sociálnej poisťovne platil.

SkryťVypnúť reklamu

Faktom však ostáva, že ak bude študent po uplynutí 16-teho roku študovať ešte 8 rokov (čo znamená dokončenie stredoškolského vzdelania plus päť rokov na vysokej škole) a predpokladaná výška mesačného odvodu je 1 748 Sk, vychádza ako výsledná suma 167 808 korún. Minister Kaník má však očividne odpoveď na všetko - aj na tento číslený údaj. Pre televíziu TA3 totiž vyhlásil: "Tieto ušetrené roky môže využiť, keď bude mať 50 rokov, keď bude mať 40 rokov, keď jeho príjem možno bude 100 tisíc korún mesačne." Pre porovnanie uvádzame údaj Štatistického úradu SR, podľa ktorého mal vysokoškolsky vzdelaný človek v roku 2001 priemerný plat 20 511 Sk.

Existuje samozrejme možnosť splatiť po zamestnaní sa chýbajúce roky pomocou splátkového kalendára. Jeho nevýhodou ale je fakt, že splátka bude činiť 20% z vymeriavacieho základu, ktorý si určia študenti, teda už pracujúci, sami, ale ktorý nesmie byť nižší ako minimálna mzda. Tá však v posledných rokoch vzrastá a vymeriavací základ bude stále odvodzovaný z najaktuálnejšej hodnoty minimálnej mzdy.

SkryťVypnúť reklamu

Študentská rada vysokých škôl vydala na protest vyhlásenie, v ktorom vyzýva študentov, aby odvody neplatili a spoločne adresovali svoj nesúhlas členom vlády a poslancom Národnej rady. Predseda ŠRVŠ vo vyhlásení pre Sita konštatuje: "Takýto krok výrazne zvýši náklady študentov a ohrozí možnosť mladých ľudí zvyšovať si vzdelanie štúdiom na VŠ."

Proti tomuto zákonu broja aj politici v parlamente. KSS vydalo vyhlásenie, v ktorom označujú zákon za diskriminačný a antisociálny, považujú ho za ďalší dôkaz postupného búrania princípov sociálneho štátu vládou Mikuláša Dzurindu.

Avšak najväčším zástancov práv študentov sa ukazuje byť predseda opozičnej strany SMER Róbert Fico, ktorý si takpovediac servítku pred ústa neberie. Okrem vyhlásenia, že zákon je vrchol absurdity toho, že mladí ľudia majú niesť bremeno profesionálnej neschopnosti ministra financií Ivana Mikloša pri zostavovaní štátneho rozpočtu a dotovať nepodarok, ktorý minister práce Ľudovít Kaník "drzo" nazýva dôchodkovou reformou, ako to uviedol pre Nový deň, patrí mu aj rozhorčený výrok pre televíziu TA3: "Politici vládnej koalície, ktorí do nohy vyštudovali zadarmo a ktorí sa napchávali v študentských kantínach za 2,60, sa dnes bez hanby ako hyeny vrhli na najslabšiu korisť, na študentov."

SMER sa preto chystá predložiť v parlamente novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá by vrátila systém sociálnych poistení do pôvodného stavu, už v marci.

* * *

ŠTUDENT POBERÁ ŠTIPENDIUM, PÔŽIČKU A RODINA MU AJ TAK MUSÍ PRIPSIEVAŤ 2 900 Sk MESAČNE

(mm)

Vláda študentom pripravila radu zmien. Niektoré zmeny by mali priniesť jednoznačné zlepšenie v živote študenta. Ale je tu jedno veľké "ALE"! Jednoznačné zlepšenie by priniesla len v prípade, že by nepripravila aj menej populárne opatrenia.

Začnime reálne uvažovať! V budúcom školskom roku nás čaká spoplatnenie vysokého školstva, čo bude asi najväčším zásahom do rodinného rozpočtu. Bude sa pohybovať v intervale od 3 500 po 21 000 Sk. Presné určenie je len v kompetencii konkretnej školy a zlé jazyky hovoria, že sa školné bude pohybovať v tých vyšších sumách. Takže uvažujma, že škola, kde chodí náš fiktívny študent Oliver, bude mať ročný poplatok "len" 12 000 Sk. Oliver si požiada o študentskú pôžičku, ktorá by budúci rok mala byť 40 000 Sk. Prvý škrt bude teda 40 000 - 12 000 = 28 000 Sk. Oliverovi ostalo zatiaľ 28 000 Sk z pôžičky.

Ak by sa Oliver rozhodol platiť si dôchdokové poistenie, ktorého suma je 1 700 Sk mesačne, za rok je to 20 400 Sk, máme tu druhý škrt. Zostávajúcu sumu pôžičky 28 000 znížime o dôchodkové poistenie 20 400 Sk a máme už len 7 600 Sk.

Priemerné výdavky vysokoškoláka, ktorý býva s rodičmi sa pohybujú v priemere okolo 3 600 Sk ale Oliver býva na internáte a jeho výdavky sú okolo 4 900 Sk mesačne. Takže Oliver si zo svojej pôžičky nezaplatí svoje výdavky ani na JEDEN MESIAC.

Ak by sme uvažovali, že Oliver je z rodiny, ktorá patrí medzi sociálne najslabšie a poberal by sociálne štipendium, ktorého priemerná výška je asi 2 000 Sk, tak si 2 900 Sk bude aj tak musieť nárokovať z úbohého rodinného rozpočtu...

Tak si to zhrňme! Náš fiktívny študent Oliver v budúcom školskom roku poberá sociálne štipendium, študentskú pôžičku a pri všetkej skromnosti bude musieť z rodinného rozpočtu vytiahnuť ešte 2 900 Sk mesačne!

Nuž... Pán minister, tešíme sa na naše sto tisícové mzdy!

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 862
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 313
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 927
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 053
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 405
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 312
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 565
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 454
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 776
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 318
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 34 142
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 31 319
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 427
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 793
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 895
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 974
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 776
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 318
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 34 142
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 31 319
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 427
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 793
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 895
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 974
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu