Tomáš HUDÁK & Michaela TELEPOVSKÁ
Nový rok so sebou priniesol na Slovensku veľa nového a ešte viac drahšieho. Dlho pripravovaná daňová reforma odštartovala k prvému dňu roka 2004, a tak všetkých a všetko urobilo 19% rovnými. My sme sa pozreli, ako konkrétne táto zmena ovplyvnila ceny tovarov, produktov a služieb, ktoré využívajú najmä študenti a aký dopad to má na ich finančné možnosti.
NIEKTORÉ KNIHY ZDRAŽELI, INÉ NIE TIE LACNEJŠIE VŠAK ZREJME NIKDY POTREBOVAŤ NEBUDETE
Najprv sme si v centre mesta zamierili do kníhkupectiev. V roku 2002 patrili knihy do daňovej hladiny desiatich percent, v roku 2003 sa daň zvýšila na úroveň štrnástich percent a novoročný darček od šéfa financií Mikloša nám daň z kníh zvýšil o ďalších 5 percent na terajších 19. Ako sme si všimli, predajcovia zdvihli ceny naozaj len o spomínaných 5%, pretože už i tak drahú tlač by kupovalo ešte menej ľudí. A tak napríklad Veľký slovník cudzích slov stúpol z 1 050 Sk na 1 096 Sk, stredoškolské Základy ekonómie a ekonomiky z 51 na 53 Sk a knižka psychológie zo 722 na 748 korún.
Štúdium cudzích jazykov takisto vyjde drahšie, New Headway English Course sa zo svojich 431 korún vyšplhala na 450, Testy z nemeckého jazyka na Ekonomickú univerzitu stúpli zo 195 Sk na 204 a prekladatelia z taliančiny zaplatia za Taliansko-slovenský slovník o 18 korún viac, ako bolo pôvodných 399 Sk.
Aj zdražovanie však má svoje svetlé stránky. Tituly, ktoré stáli v obchodoch pridlho, cenou nestúpli, takže sa dá povedať, že vlastne o tých 5% zlacneli. Jedná sa však o literatúru príliš drahú, odbornú alebo špecifickú pre malý okruh čitateľov. V zásade však dá povedať, že učebnice a iné študijné materiály nie sú predmetmi dennej spotreby, preto spomínaných 5% študenta nezruinuje tak, ako to v septembri dokáže zavedenie poplatkov za vysokoškolské štúdium.
ŠTÚDIUM V USA ALEBO NA NOVOM ZÉLANDE BUDE STÁŤ ZHRUBA TOĽKO, ČO MINULÝ ROK
Trendom modernej doby je absolvovať štúdium alebo pracovnú stáž v zahraničí. Daň na tieto služby bola do konca roku 2003 dvadsať percent, čo teoreticky znamená, že by mali ceny pobytov klesnúť o jedno percento. Ako sme sa však v cestovných kanceláriách so špecializáciou na študentské pobyty informovali, nová daň ceny takmer vôbec neovplyvnila. Tie ostali na úrovni minuloročnej, prípadne klesli alebo stúpli. Tieto zmeny nahor či nadol však nie sú dramatické a s daňou nesúvisia. Odvíjajú sa totiž od spolupráce s inými agentúrami a niektoré závisia aj od kurzu eura a dolára. A keďže americký dolár je na úrovni niekoľkoročného minima, zdravý rozum káže, že ceny by mali klesať aj vzhľadom k tomu, že daň je o percento menšia. Dosť dôležitou protiváhou je však zdražovanie energií, ktoré zrejme nevykompenzuje ani obchodná politika niektorých firiem, ktoré by chceli ceny v rámci súperenia s konkurenciou znížiť, tento krok je však veľmi otázny.
PERÁ SÚ PODĽA ZÁKONA LACNEJŠIE ZVYŠNÉ 1% ZREJME OSTANE OBCHODNÍKOM VO VRECKU
Nepostrádateľnou pomôckou každého študenta je školský zošit a aké také pero. Zošity po zavedení rovnej dane išli hore z pôvodných 14% na 19 percent. Predajcovia papierenských potrieb v meste reagovali promptne a ceny zošitov poskočili o niekoľko desiatok halierov vyššie. Zase perá, ktoré patrili do kategórie 20%-nej dane by mali teoreticky zlacnieť. Opäť však ostávame len v hladine čistej teórie... Zvyk je železná košeľa a keďže na Slovensku príliš dlho nič nezlacnelo, perá určite nebudú tým prelomovým tovarom. A jedno percento je, dá sa povedať, zanedbateľná položka, ktorú si radšej obchodník prihodí sebe do vrecka, ako by ju mal odpustiť zákazníkovi.
Čo sa týka služieb ako je kopírovanie, laminovanie, viazanie do krúžkovej väzby a podobne, ceny sa zatiaľ nemenili. K zmenám cien dôjde len kvôli konkurenčnému boju o zákazníka a vyratúvať jedno percento z dvoch korún je prinajmenšom pritiahnuté za vlasy.
Študentom, ktorí sa učia po nociach mnohokrát pomáha prípravok, ktorý je v predaji v každej lekárni, a to Guarana. Tento povzbudzujúci prípravok vzrástol na dani o 5 percent, čo sa však na cene až tak neprejavilo. Súvisí to s faktom, že lekárne spolupracujú s rôznymi dodávateľskými firmami, ktoré upravujú ceny ako prvé, lekárne väčšinou svoje poplatky nemenili. Napríklad pri 30 tabletovom balení cena stúpla z pôvodných asi 105 korún na súčasných 110, táto cena je však priemerná a orientačná.
Spotrebiteľské ceny tovarov, určených študujúcej mládeži, ešte veľmi nevzrástli. Prílišné oslavy ale aj tak nie sú namieste, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou sa ceny budú opäť meniť smerom hore najmä v dôsledku zdražovania ciem energií, ktoré sa prejaví zrejme koncom marca.
Autor: kko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.