zákon predkladal, ho tesne pred záverečným hlasovaním stiahol, lebo nesúhlasil s niektorými už schválenými zmenami. Išlo najmä o pozmeňovací návrh, aby členovia výboru pre nezlučiteľnosť funkcií museli dosiahnuť trojpätinovú väčšinu pri hlasovaní o tom, či bol porušený zákon a či má byť udelená pokuta. Takáto väčšina by podľa Lipšica "znamenala absolútne znefunkčnenie" výboru, lebo prakticky je nemožné ju dosiahnuť. Navrhoval, aby na takéto rozhodnutie stačila iba jedna tretinu hlasov vo výbore. Pozmeňovací návrh o trojpätinovej väčšine predložil samotný výbor, v parlamente ho nepodporili len poslanci za KDH a Smer.
"Som presvedčený, že Slovenská republika potrebuje férový a vykonateľný zákon. Verím, že sa k nemu v budúcnosti budeme môcť vrátiť," povedal Lipšic po stiahnutí zákona.
Zákonom sa mal značne rozšíriť okruh osôb, ktorých účinkovanie a majetkové pomery budú pod dohľadom verejnosti. No má prísť aj na ich rodinných príslušníkov. Verejný funkcionár totiž má oznamovať ich majetkové pomery.
Viacerí poslanci sa výsledné znenie zákona snažili viac či menej pozmeniť. Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová "nepatrí medzi tých, čo zákon nechcú", no pre údajné legislatívne nedostatky ho odmieta podporiť a dokonca ho navrhla vrátiť Lipšicovi.
Vladimír Horák z SDKÚ zas navrhol zo zákona vypustiť poslancov mestských, miestnych a krajských zastupiteľstiev. Horák, inak primátor Holíča, povedal, že návrh predkladá "na základe vlastných skúseností v samospráve a na základe aj požiadavky únie miest a Združenia miest a obcí Slovenska". Lipšic to "kategoricky" odmietol. "Dnes prebieha decentralizácia, samosprávy hospodária s obrovským majetkom. Je veľmi dôležité, aby aj majetkové pomery predstaviteľov samosprávy podliehali kontrole verejnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.