Dôležitejšie je to, že sa kauza otvorila a že zločiny Nižňanského, ktorého postupne kryl Východ a neskôr Západ, budú pomenované. Na stránkach Lidových novín (LN) to konštatoval reportér TV Nova Stanislav Motl, ktorý sa vojnovým zločincom ako publicista dlhodobo venuje.
Autor označuje Nižňanského za najtajomnejšiu postavu medzi nacistickými zločincami, ktorých sa mu od roku 1990 podarilo vyhľadať. Motl sa pozastavuje nad tým, že Nižňanský po vojne unikol spravodlivosti. Šéfa špionážnej, diverznej a protipartizánskej jednotky Edelweiss Erwina Thun-Hohensteina Sovieti po vojne popravili. Ale Nižňanského, ktorý viedol najpočetnejšiu jednotku Edelweissu (na jar 1945 mala už 230 mužov), dôstojníci sovietskej spravodajskej služby NKVD najprv zatkli a odviezli do Budapešti, ale onedlho pustili a Nižňanský sa vrátil domov a slúžil ako kapitán československej armády.
V roku 1948 (podľa iných údajov v roku 1947) Nižňanský odchádza do emigrácie a z materiálov v archívoch vyplýva, že má nového zamestnávateľa - je agentom československej rozviedky. V Rakúsku sa dáva k dispozícii americkej spravodajskej službe, ale aj keď pracuje pre USA, ďalšie dva roky berie od čs. rozviedky tučný žold. Po tom, ako Nižňanského na začiatku 60. rokov odsúdili v Československu v neprítomnosti na trest smrti, vyšetrovali ho aj Američania. "Ale žiadne zločiny mu nedokázali," citoval Motl z tri roky starej výpovede Hanuša Hájka, bývalého Nižňanského nadriadeného na odbore analýz československej redakcie Slobodnej Európy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.