vojakov z pluku špeciálneho určenia a dostane i nové vojenské terénne mercedesy. Slovenskí vojaci pribudnú aj vo velení divízie. Rozlúčka na ministerstve bude 26. januára. Slovenská jednotka je v povojnovom Iraku od leta minulého roku. Tento rok bude armádu misia stáť zhruba 400 miliónov korún, všetko platí ministerstvo obrany. Vyslanie posíl musí ešte schváliť Národná rada.
Dnes je v Iraku 82 našich vojakov. Spravidla sa v misiách striedajú po pol roku, ale 47 z nich požiadalo o predĺženie pobytu a domov sa ich vráti 35. Do Iraku pôjde 62 nových vojakov. Z Bratislavy poletia tromi letmi komerčnej firmy, keďže Slovensko nemá vhodné dopravné lietadlo.
"Keby som nemal strach, asi by som bol samovrah, ale urobili sme všetko, aby bol pocit strachu čo najmenší," hovorí budúci veliteľ slovenského kontingentu Karol Navrátil. Všetkých zverencov chce domov doviezť zdravých.
Vyslanie vojakov zo špeciálnej jednotky, ktorí budú robiť prieskum a ochraňovať ženistov, odporučil doterajší veliteľ Ondřej Novosad. Doteraz sa museli ženisti chrániť sami, na rozsiahlych mínových poliach neďaleko Karbaly im pomáhali vojaci iných krajín. Najrizikovejšie sú presuny a tie si ženisti zabezpečovali úplne sami.
hovorí, že aj v Iraku ešte musia prejsť výcvikom. Novosad spomínal, že keď vlani v lete prišli do Iraku, dlhé hodiny krúžili autami po tábore a cvičili presuny. Všetci sa na nich nechápavo pozerali, ale neskončili, kým nemali všetko zautomatizované,
"Irak je vyhodnotený ako najrizikovejšia misia. Okrem mzdy majú vojaci najvyšší zahraničný príplatok, aký môžu vo svojej funkcii dostať. Najnižší je 2197, najvyšší 2997 dolárov," hovorí náčelník plánovania na ministerstve Jindřich Joch.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.