strojov a bicyklov, ktorý bol v tom čase v Košiciach. Obchodná firma predávala a zásobovala celý východoslovenský región. Účet je v jazyku slovenskom, maďarskom a nemeckom.
Firma Bartolomej HALMOS nebola len predajnou firmou, ale vykupovala staršie šijacie stroje a predávala nové na splátky. Firma si objednávala vo výrobných podnikoch stroje, ktoré boli už na mnohých častiach stroja označené značkou predajnej firmy. Napríklad už liatinový stolík pod šijací stroj i jeho vrchná časť presvedčivým a reklamným spôsobom mala označenie Halmosovej firmy. Na účte za šijací stroj v cene 1 600 Kčs bola uvedená aj čiastka 400 Kčs za vrátený starý stroj, ktorý odhadli na štvrtinu nového. Zákazník mal povinnosť splatiť 10 splátok po 100 Kčs mesačne. Keď túto podmienku nedodržal, musel splatiť zvyšnú časť nedoplatku ihneď. Veľkopredajňa mala finančné spojenie s Pražskou úverovou bankou Eskomptnej hospodárskej banky, na účet ktorej zákazník zasielal splátky. Dokument obsahoval aj - Zaručujúce osvedčenia - s týmto textom:
"Za dobrotu a trvanlivosť konštrukcie na obratnej strane účtovaného šijacieho stroja číslo .... pri správnom a odbornom spravovaní 10 rokov ručím a zaväzujem sa každú do rámca tejto záruky patriacu opravu - vyjmúc neopatrnosťou alebo úrazom zapríčinené poruchy - bezplatne previesť. V páde potreby opravy nech je stroj ku mne do Košíc vyplatene zaslanýBartolomej HALMOS
Tlačivo pre obchodný dokument vytlačili v košickej tlačiarni Sonnschein. Na záver treba dodať, že šijací stroj z r. 1930 je dodnes prevádzkyschopný a to azda aj z toho dôvodu, že z doterajších 70 rokov bol v citlivých rukách spoľahlivej obsluhy, ktorá sa prakticky nemenila a o stroj sa pravidelne starala. Bola to stále profesijná krajčírka. Počas tejto doby si stroj vyžadoval len niekoľko drobných opráv.
Autor: Jozef BUMBERA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.