DOMÁCI MAJSTER
Aj keď sa zvykne zima pýtať, čo sme robili v lete, môže to platiť aj opačne. Už v zime, keď spevavé vtáctvo prikrmujeme, môžeme v dielni zmajstrovať vtáčie búdky, ktoré zavesíme na stromy na jar, keď príde obdobie hniezdenia.
Búdky je najlepšie zhotoviť zo starších hrubších dosiek, ktoré sú dobre vysušené, aby sa vplyvom poveternostných podmienok nekrútili. Dobre zhotovená búdka vydrží niekoľko rokov. podľa toho, pre ktorého vtáka je určená, prispôsobíme jej veľkosť i vletový otvor. Pre menších vtákov zhotovujeme búdky asi 25 cm vysoké s dnom 12 x 12 cm a vletovým otvorom asi s 3-centimetrovým priemerom. Pre väčších vtákov urobíme búdku s výškou okolo 30 cm, dnom 15 x 15 cm a vletový otvor s priemerom 50 - 55 mm. Na tvare búdky vcelku nezáleží, osvedčený typ je však so šikmou strieškou so sklonom k zadnej stene, ktorá vpredu prečnieva. Takto je pred dažďom aspoň trochu chránený vletový otvor.
Búdky staviame vždy otvárateľné, aby sa po vyhniezdení dali vyčistiť a odstrániť staré hniezdo. Otváranie riešime buď odnímateľnou strieškou, alebo otvárateľnou prednou stenou. Búdky umiestňujeme podľa druhu hniezdiaceho vtáka buď na strom alebo na stenu chaty. Aby sa dali ľahšie zavesiť, na zadnú stenu pripevníme lištu, ktorú pribijeme na stenu alebo drôtom pripevníme na kmeň stromu. Ak chceme umiestniť viac búdok, nedávame ich príliš blízko seba, pretože každý druh vtáka má svoj hniezdny okrsok, v ktorom iného vtáka svojho druhu neznáša. O týchto veciach sa radšej poraďte s odborníkom.
Búdka môže mať aj atypický trojuholníkový tvar, ktorý v dolnej časti poskytuje viac miesta pre hniezdo. Prednú a zadnú stenu búdky vyrežeme z dosky v tvare rovnostranného trojuholníka s dĺžkou strany 20 cm. V prednej stene vyvŕtame vstupný otvor vo vzdialenosti asi 7 cm od vrcholu a otvor pod ním s priemerom 1 cm pre bidielko. V zadnej stene oproti vstupnému otvoru vyvŕtame tesne pod seba dva otvory s nerovnakým priemerom, ktoré upravíme okrúhlou rašpľou do tvaru obrátenej kľúčovej dierky. Tento otvor poslúži na zavesenie búdky na hrubší klinec alebo skrutku. Horné hrany strešných dosiek skosíme pod uhlom 30° a dôkladne zlícujeme, aby v hrebeni strechy nezostala škára. Strechu a dno prilepíme a spevníme klinčekmi, do malého otvoru vlepíme bidielko z drevenej tyčky (môže presahovať aj dovnútra), búdku nakoniec natrieme nejedovatou farbou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.