a ich najmilších spoločníkov a úspechoch v ich chove. Len s odstupom času môžem posúdiť, kde mali k týmto púštnym zvieratám najvrelší vzťah. Či v Strednej Ázii, marockej Sahare, Egypte alebo Sýrii a či v Jordánsku.
Počas návštevy stredoázijských republík, v čase keď turistika bola centrálne regulovaná, požičiavanie tiav turistom a spoznávanie púštnych lokalít bolo vylúčené. Návšteva ťavej farmy pri Samarkande v blízkosti hlavného mesta Frunze mi pomohla spoznať akurát ich hospodárske využitie. Skupina žien plietla v tieni eukalyptov zo srsti tiav povrazy. Mlieko, ktoré ráno nadojili kyslo v kanvách pod strieškou. Po vykysnutí bol z neho "šubat", lahodný nápoj proti smädu a tu s úspechom používaný aj ako liečivý prostriedok proti pľúcnym chorobám. Ťavy sa doja podobne ako kravy dvakrát denne. Na jedno podojenie dajú približne 3 litre mlieka. V tejto stredoázijskej časti sveta po rannom dojení platený pastier zozbiera ťavy z celej osady a ide s nimi na pašu. Večer už majitelia čakajú, až sa pastier so zvieratami vráti domov a gazdiné doja ťavy po druhýkrát. V jedle nie sú ťavy vyberavé. Nekvalitné seno, slama, ale aj remene či textil. S chuťou sa pustia aj do obžierania plsteného poťahu na jurte. Hoci sa stavy tiav v Strednej Ázii čiastočne znížili, kvôli kyslému šubatu, bez ktorého si tamojší ľudia nevedia predstaviť život, bude stále vysoký. Ťavu nájdeme aj v Austrálii a Južnej Amerike. No najrozšírenejšia je predsa v arabskom svete. Tu slúžia od pradávna ako jediný dopravný prostriedok. Aj v súčasnosti sú lokality, v ktorých by domorodci bez ťavy nemohli existovať. Šikovne ich využívajú v južných púštnych oblastiach Maroka. Okrem pracovného zaťaženia tiav v poľnohospodárstve majú svoje uplatnenie v turistike a to celkom, na tamojšie ekonomické pomery, so slušným ziskom. Poldňové zapožičanie ťavy v oblasti veľkých dún v saharskej oblasti vyjde na 50 USD. Podobne je to aj v Egypte v Gíze v oblasti pyramíd.
V Sýrii v púštnom historickom meste Palmýra sú domorodci s ťavami neodbytní. Náš karavan obkľúčili a chtiac-nechtiac presedlali sme na tunajší tradičný dopravný prostriedok. Pravdaže prehliadka nádherného archeologického komplexu sa stáva originálnejšou a romantickejšou. Najímanie tiav je v Palmýre veľmi lacné. Na juhu Sýrie v meste Bosra existuje kultové miesto, ktoré prináleží vzácnej ťave. V odľahlom kúte starého mesta sa mi podarilo nájsť pre moslimov vzácnu mešitu postavenú na mieste, kde odpočívala ťava s prvým výtlačkom koránu, ktorý na svojom chrbte doniesla do Sýrie. Túto udalosť, tu na tomto mieste, na počesť slávnej ťavy a koránu, moslimovia patrične oslavujú každý rok.
S najväčším ocenením týchto nádherných zvierat som sa stretol v Jordánskom kráľovstve. Tu som poznal, aké sú. Niekedy prejavujú naprostý nezáujem o svet a inokedy sa rozzúria do nepríčetnosti. Hryzú a dokonca dokážu usmrtiť človeka. Pri návšteve blízkeho domu mi majiteľ ranča povedal, že žena, ktorú som videl vchádzať do ohrady je z jeho štyroch žien najšikovnejšia. Každá z nich má svoju pracovnú náplň. Ale táto, ktorá sa stará o ťavy a zvieratá si ju obľúbili, ,je nenahraditeľná.
V známej púšti Wadi Rum sa v piesku s karavanom nedalo pohybovať. Bez zapožičanej ťavy od beduínov by som sa nepohol. V mŕtvom skalnom meste Petra sú ťavy skôr atrakciou. Je to najdrahšia turistická lokalita v Jordánsku a preto aj poplatok za požičanie ťavy je atraktívny. Ťavy som videl aj pri štátnej návšteve líbyjského vodcu Kaddafiho v prímorskom letovisku Akaba. Na uvítacom ceremoniáli sa museli zúčastniť všetci domorodci, vrátane školskej mládeže, podobne ako niekedy u nás. Nad ich hlavami sa vypínali vyzdobené ťavy s jazdcami. Že ešte aj teraz v Jordánsku platia pre nás divné ponuky, za peknú ženu - Európanku, získať niekoľko tiav, nie je žartom. V Jordánsku má ťava vysokú cenu. Napomáhajú tomu aj rozvíjajúce sa ťavie preteky. Na súkromnej pretekárskej dráhe, kde majú prístup len členovia klubu, sa cudzincovi podarí dostať len veľmi ťažko. Pretekárska dráha meria niekoľko kilometrov, má oválny tvar a piesočný povrch. Pozdĺž celej trate vedie asfaltová cesta, aby mohli majitelia svojich miláčikov sledovať zblízka pri výkone. V čele pretekárskej dráhy je krytá tribúna pre divákov. Starostlivosť o trénovanie tiav je väčšinou pod dohľadom ich majiteľov. Pretekári sú veľmi mladí chlapci prevažne z ázijských krajín. Na chrbte ťavy sedí chlapec v sedle z kobercov a ťavu povzbudzuje k rýchlejšiemu behu pomocou špeciálneho bičíka. Počas cvalu ťavy dosahujú rýchlosť okolo 20 kilometrov za hodinu. Víťazstvo je pre majiteľa spoločensky veľmi príťažlivá záležitosť a samozrejme aj príjemný finančný prínos.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.