Dzurinda s afgánskym prezidentom a premiérom Hamídom Karzáím o spoločnej hospodárskej a ekonomickej spolupráci. Ten mu navrhol vyslať afgánskych pracovníkov úradu vlády a ministerstiev na Slovensko, kde by mohli čerpať skúsenosti.
Slovenská republika by podľa jeho slov mohla Afganistanu pomôcť najmä pri budovaní infraštruktúry. "Chcel som osobne vojakom vyjadriť úctu a poďakovať za vynikajúcu službu vlasti," uviedol premiér počas telekonferencie z Bagramu. Zaujímal sa v akých podmienkach pracujú a ako je zaistená ich bezpečnosť. Najvyšší veliteľ armády USA pre Afganistan generál Llyod Austin pochválil pred premiérom slovenskú jednotku ako "vyspelých a disciplinovaných vojakov, ktorí odvádzajú veľkú prácu". Mikuláš Dzurinda sa počas návštevy v Afganistane stretol aj s bývalým kráľom Muhammadom Záhirom. Premiérova návšteva vojakov v Afganistane sa mala uskutočniť podľa pôvodného plánu už pred Vianocami - 22. decembra. Z bezpečnostných dôvodov sa však o mesiac preložila.
Na základni v Bagrame, asi 50 km severne od Kábulu, pôsobia od augusta 2002 štyri desiatky slovenských vojakov v rámci Američanmi vedenej operácie Trvalá sloboda. Pôsobiť by tam mali až do decembra. Ženijná jednotka sa podieľa na stavebných prácach na letisku v Bagrame, na ktorom je vybudovaná logistická základňa síl protiteroristickej koalície. Okrem iného ženisti už ukončili práce na oprave vzletovej a pristávacej dráhy, výstavbe rolovacej dráhy a odstavnej plochy pre transportné lietadlá. Opravili tiež krátery po explóziách na ploche a poškodené časti odstavnej plochy pre vrtuľníky. Mierová misia podľa Dzurindových slov splnila svoj cieľ. Hospodársky výsledok práce slovenských vojakov mal počas minulého roka hodnotu 29 miliónov korún, tento rok to môže byť až 65 miliónov, podotkol premiér. Dzurinda sa svojou vopred neavizovanou a utajovanou návštevou vojenskej jednotky v Bagrame zaradil k takým politikom ako je americký prezident George Bush či britský premiér Tony Blair.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.