desiatich filmových plátnach. Ako pre TASR uviedol duchovný otec festivalu Fero Fenič( na snímke), divákov v českom hlavnom meste čaká do 30. januára viac ako 400 celovečerných filmov a asi 600 projekcií.
Očakáva sa, že festival, ktorý predstavuje tvorbu 58 krajín, navštívi až 140 000 divákov. Tohtoročnou novinkou je večerné premietanie filmov aj v priestoroch dvorany hlavnej pražskej pošty - pôjde pritom o filmy tematicky spojené s poštou a poštármi. Festival Febiofest je nielen väčší než známy karlovarský filmový festival, ale podľa Feniča dokonca väčší než všetky české filmové festivaly dohromady. Festival po Prahe bude pokračovať vo vybraných českých mestách a 9. februára sa presunie na Slovensko. Výber festivalových filmov sa predstaví divákom v Bratislave, Nitre, Žiline, Martine, Banskej Bystrici, Poprade, Prešove a Košiciach. Podľa prešovského rodáka Fera Feniča sa táto "ozvena pražskej časti festivalu" už na Slovensku stala tradíciou a ide o jednu z mála kultúrnych akcií, ktoré slovenským divákom prinášajú správu o českej kinematografii a audiovizuálnej kultúre.
Aj z hollywoodskych produkcií známy nemecký herec Armin Müller-Stahl (65) prevzal vo štvrtok večer v Prahe z rúk predsedu českého Senátu Petra Pitharta osobitnú cenu 11. ročníka filmového festivalu Febio - Kristiána. Laureát ocenenia, rodák z Tilsitu, patril od polovice 50. až do konca 70. rokov 20. storočia medzi hereckú elitu bývalej Nemeckej demokratickej republiky. Tamojšie pomery a nesloboda ho však primali k emigrácii. Herecký kumšt potom naplno rozvinul nielen v Nemeckej spolkovej republike, ale aj v zámorí. Popri raných dielach, z ktorých treba vyzdvihnúť predovšetkým práce nakrútené v spolupráci s režisérom Frankom Beyerom, účinkoval v množstve pamätných filmov. Spolupracoval s režisérmi ako Rainer Werner Fassbinder, Patrice Chéreau, Agnieszka Hollandová, István Szabó, Andrzej Wajda, Bernhard Wicki, Bille August, George Sluizer, Constantin Costa-Gavras, ale aj David Fincher, Barry Levinson a Steven Soderbergh. Zahral si vo filme Zabudnite na Mozarta slovenského režiséra Miloslava Luthera a nechýbal medzi účinkujúcimi trileru Peacemaker, ktorého vybrané sekvencie sa nakrúcali v centre Bratislavy. Pre Armina Müllera-Stahla, ktorý za kreáciu brutálneho otca mladého pianistu Davida Helfgotta vo filme Scotta Hicksa Shine (Žiara) figuroval medzi kandidátmi na Oscara, je ocenenie symbolom mostu medzi národmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.