krajín EÚ totiž včera v Bruseli podľa očakávania odmietli navrhovaný štatút europoslancov, ktorý stanovoval jednotnú výšku platov. K známym výhradám Nemecka voči návrhu štatútu sa včera pridali Rakúsko, Švédsko a Francúzsko. Keďže bolo jasné, že návrh nezíska ani kvalifikovanú väčšinu hlasov, írske predsedníctvo vôbec nepristúpilo k hlasovaniu a konštatovalo nedohodu. Štatút sa tak vráti späť do EP, ktorý bude musieť jeho návrh prepracovať. Nie je však isté, či tak urobí ešte pred júnovými voľbami, alebo až v novom volebnom období. Príliš vysoká sa suma zodpovedajúca polovici platu sudcu Európskeho súdneho dvora zdala aj Švédsku a Francúzsko sa k trojici pripojilo. Najaktívnejšie včera štatút podporovala španielska ministerka Ana Palaciová, španielskym poslancom by sa totiž plat zvýšil najvýraznejšie, keďže dnes zarábajú "len" 2 619 eur.
Dnes platí v EP systém, podľa ktorého majú europoslanci platy odvodené od platov svojich kolegov v národných parlamentoch. Taliani v EP tak dostávajú takmer 11 000 eur, Nemci 7000, ale Španieli len 2 619 eur. Tieto peniaze platia krajiny zo svojich národných rozpočtov. Jednotný plat podľa zamietnutého štatútu by však išiel zo spoločnej európskej kasy. Odhaduje sa, že by to ročne stálo úniu okolo 100 miliónov eur. Na druhej strane dnes poslanci využívajú zložitý a neprehľadný systém diét a preplácania cestovného a ostatných nákladov, ktoré často nemusia ani dokladovať.
Odmietnutie štatútu, ktorý sa zrejme už nepodarí schváliť pred rozšírením EÚ na 25 krajín, znamená, že na lukratívny plat 9 000 eur môžu zabudnúť aj budúci slovenskí europoslanci, ktorí sa tak budú musieť uspokojiť s národným platom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.