motivovanej špionážnej aféry. Igor Suťagin, vysokoškolský učiteľ z Inštitútu USA a Kanady, je vo väzbe od októbra 1999 pre obvinenie z predaja informácií o jadrových ponorkách a systémoch raketovej obrany, ktoré prostredníctvom britskej spoločnosti podľa vyšetrovateľov dodával americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA). Vedec, ktorému hrozí 20 rokov väzenia, obvinenia popiera a tvrdí, že pri písaní analýz vychádzal z verejne dostupných prameňov a nemal dôvod podozrievať britskú spoločnosť z kontaktov so CIA.
Amnesty International, Human Rights Watch, Helsinský výbor pre ľudské práva v spoločnom vyhlásení žiadajú Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, aby sa zasadilo za Suťaginovo okamžité prepustenie na kauciu a spravodlivý proces, na ktorý čaká za mrežami už piaty rok. Suťaginov prípad je ďalší zo série obvinení zo špionáže ruských vedcov, ktoré znepokojujú ich kolegov vo svete a vyvolávajú obavy z návratu k taktike a praktikám používaných komunistickou KGB. Jej nástupca - Federálna bezpečnostná služba - je veľmi podozrievavá ku kontaktom ruských vedcov s cudzincami a mnohí jej agenti si na falošných obvineniach ľudí z akademickej obce budujú kariéru, tvrdia advokáti viacerých obvinených.
Organizácie na ochranu ľudských práv vo vyhlásení, zverejnenom v pondelok v Moskve, upozorňujú, že okrem vedcov sú zo špionáže podozrievaní aj novinári a ochrancovia životného prostredia, ktorí pracujú s kauzami považovanými v Rusku za citlivé.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.