odmeňovanie, druhým nezlučiteľnosť funkcie europoslanca a poslanca Národnej rady SR.
Vyplynulo to z včerajších rokovaní predsedu NR SR Pavla Hrušovského s predsedom EP Patom Coxom v Bruseli.
Prvý problém je dôsledkom neschválenia štatútu europoslancov členskými štátmi EÚ. Štatút mal stanoviť poslancom EP jednotný plat okolo 9000 eur, ktorý by sa platil zo spoločného rozpočtu únie. Bez štatútu však budú aj 14 slovenskí poslanci platení zo štátneho rozpočtu. „Ako najschodnejšiu cestu vidím novelizovať zákon o odmene ústavných činiteľov, kde sa zavedie nový inštitút europoslancov a ich odmeňovania," povedal novinárom Hrušovský.
Nechcel ale zatiaľ špekulovať o prípadnej výške odmeny. „Tá musí byť predmetom dlhej diskusie a širokej politickej dohody," zdôraznil s tým, že zrejme pôjde o „nejaký násobok nejakej mzdy".
„Plat poslancov NR SR je odvodený od trojnásobku priemernej mzdy v SR, neviem, či zoberieme za základ tento plat alebo zvolíme iný postup, ale budeme musieť aj vzhľadom na súčasné sociálne pomery na Slovensku citlivo posudzovať výšku odmeny poslancov v EP," doplnil šéf slovenského parlamentu.
V súvislosti s prípravami na voľby do EP sa podľa Hrušovského vynára jeden legislatívny problém: ako preklenúť obdobie medzi 1. májom a ustanovujúcou schôdzou nového europarlamentu po júnových voľbách, ak sa v ústave SR zakotví nezlučiteľnosť mandátu poslanca NR SR s poslancom EP, ako to požaduje únia. Voľby do EP sa v Európe stretávajú pravidelne s malou asi 30-percentnou účasťou voličov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.