takéto obvinenia nezodpovedné. Ako v stredu uviedol britský týždenník New Scientist, experti sa domnievajú, že nová vlna vtáčej chrípky, ktorá by mohla predstavovať väčšiu hrozbu než ochorenie SARS, sa rozšírila z Číny.
Čína potvrdila výskyt vírusu vtáčej chrípky v utorok na farme v autonómnej oblasti Kuang-si na hraniciach s Vietnamom, a skúma, či sa vírus nachádza v mŕtvej hydine na farmách v provinciách Chu-pej a Chu-nan. Tlačová agentúra Sinchua s odvolaním sa na ministerstvo obchodu medzitým informovala, že Čína zakázala export hydiny a s ňou spojených produktov z oblastí postihnutých vtáčou chrípkou, medzi ktorými figurujú Kuang-si, Chu-nan a Chu-pej. Čínske úrady zastavili aj import hydiny z ôsmich krajín - Južnej Kórey, Japonska, Vietnamu, Kambodže, Thajska, Laosu, Pakistanu a Indonézie. 1 sla ed
Epidémia sa začala "v prvom štvrťroku 2003, pravdepodobne v Číne," píše časopis odvolávajúc sa na nemenovaných expertov. Epidémiu podľa nich zavinilo zatajovanie faktov zo strany úradov v kombinácii s diskutabilnými praktikami chovateľov hydiny.
Časopis spomína hromadné vybíjanie hydiny v Hongkongu v roku 1997, keď vírus vtáčej chrípky typu H5N1 zabil šiestich ľudí. Čínski chovatelia vtedy na ochranu svojej hydiny použili spomínaný dezaktivovaný vírus. Kmene vírusov, ktoré zaznamenali v Kórei a Vietname, sú si veľmi podobné. Informácie z ďalších krajín zasiahnutých epidémiou sa ešte analyzujú, avšak zdá sa, že všetky epidémie pochádzajú z "jediného" zdroja, tvrdí New Scientist. Neexistuje vakcína, keďže vírus vtáčej chrípky zmutoval po prekročení špeciálnej bariéry v Hongkongu v roku 1997.
Autor: Peking/Paríž (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.