schvaľovanie potrebných zákonov musia ešte Lotyšsko a Cyprus. Uviedla to včera Európska komisia.
Slovenský zákon o voľbách do EP prijatý vlani v júli je podľa komisie v poriadku, rovnako ako podobné zákony v Česku, Maďarsku či Poľsku. Komisia tiež privítala, že všetky členské krajiny EÚ (staré i nové) prijali potrebné opatrenia, ktoré umožnia včasnú registráciu voličov-občanov únie, ktorí chcú voliť v inom členskom štáte. Keďže registrácia voličov prebehne už pred termínom rozšírenia EÚ (1. máj), komisia ocenila, že prijaté opatrenia umožnia aj registráciu voličov z nových členských štátov, ktorí ešte nebudú mať občianstvo únie. „Som veľmi spokojný, že členské a vstupujúce krajiny pristúpili k tejto otázke vážne a zabezpečili včasnú registráciu cudzincov-občanov EÚ, ktorí žijú na ich území, do volebných zoznamov," uviedol komisár pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti Antonio Vitorino.
Komisia včera pripomenula, že každý občan EÚ môže voliť iba raz. Ak sa teda Slovák rozhodne voliť poslancov EP v Belgicku, nebude môcť využiť svoje volebné právo na Slovensku. Členské štáty by sa mali vzájomne informovať o zoznamoch voličov a hlásiť si registráciu cudzích štátnych príslušníkov, aby mohli byť vyškrtnutí zo zoznamov doma.
Experti EK včera pripustili, že občas sa vyskytnú prípady dvojnásobnej voľby. Pri minulých voľbách v roku 1999 bolo necelých sto takýchto prípadov, väčšinou v dôsledku nevedomosti, že voliť možno iba raz. Komisia tiež všetkým občanom EÚ, ktorí neplánujú voliť doma, ale v inej členskej krajine, pripomína, že vyberať musia z kandidátov tohto štátu. Ak teda Slovák bude voliť v Belgicku, vyberať si bude spomedzi belgických kandidátov na europoslancov. Ľudí, ktorí bývajú mimo svojej vlasti, a preto zrejme budú voliť v zahraničí, nazývajú v bruselskom žargóne voličmi spoločenstva. Únia ich registruje takmer šesť miliónov, z toho necelý milión pochádza zo vstupujúcich štátov. Na Slovensku žije podľa zverejnenej štatistiky iba 3500 „voličov spoločenstva", zatiaľ čo napríklad v ČR vyše 80 000. Komisia ale priznala, že údaje pre jednotlivé krajiny pochádzajú z rôznych rokov a môžu byť nepresné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.