ŽELEZNIČNÉ MODELÁRSTVO
Okrem princípu vytvárania modelovej krajiny pokrčeným papierom a s vrstevnicovým základom je možné využiť tretí spôsob a to drôtovo-gázovú techniku.
Spočíva vo vytváraní zvislých nosníkov (napríklad z drevených líšt), ktoré budú tvoriť opory jednotlivých hlavných bodov terénu. Tie sa potom pospájajú železným drôtom, alebo vláknom z plastickej hmoty. Drôt je lepšie tvarovateľný, ale pri použití farby využívajúcej vodu môže znehodnotiť modelovosť terénu. Vlákno z plastickej hmoty je naopak pružné a tým ťažšie tvarovateľné. Na získanú riedku sieť sa potom kladú kusy gázy, ktorá sa k vláknam v dostatočnom počte miest priviaže alebo prišije. Povrchová úprava sa robí už obvyklým spôsobom.
Variantom tejto technológie je metóda, kde sa na lištové hlavné nosníky kladie a klinčekmi pripevňuje obločná sieťovina, pletivo zo železa alebo plastickej hmoty, ktoré sa ihneď tvaruje. Na konštrukciu sa nasledovne prišije riedky, pevný a tvarovateľný materiál - dámske pančuchy. Hustota šitia musí zabezpečiť presné sledovanie tvaru sieťoviny - základnej vrstvy. Takto pripravený terén je dostatočne hustý na nanesenie hmoty zloženej zo stolárskeho gleja, plavenej kriedy, alebo podobnej miešaniny. Konštrukcia je výhodná vďaka dobrej pružnosti, ktorá zamedzuje praskaniu povrchu, čím sa zároveň tlmí aj hluk z prevádzky. Vynikajúcu službu vykonajú noviny, ktoré prišité pod základným pletivom umožňujú zatečenie náteru až medzi oká základného pletiva. Tým udržujú súdržnosť a zároveň zamedzujú pretekaniu náteru pod rám koľajiska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.