Pýtate sa
K ochoreniu na mononukleózu sú náchylnejšie deti a mladí ľudia. Je to vírusová infekcia, ktorá sa prenáša tesným kontaktom ako napr. bozkami, transfúziou krvnými prípravkami. Môže sa vyskytnúť v detstve, dospievaní aj dospelosti, asi 50 percent detí ju malo pred piatym rokom života. U väčšiny týchto detí prebieha bezpríznakovo.
Aké sú jej príznaky? Po uplynutí inkubačnej doby (30 - 50 dní) pociťuje chorý bolesť v krku, mandle sú potiahnuté bielym povlakom, objaví sa aj horúčka, opuchnú uzliny na krku, v podpazuší a trieslách. Niekedy lekár zistí aj zväčšenie sleziny, na koži sa môže objaviť vyrážka a ak je postihnutá pečeň, postihnutý môže dostať aj žltačku. Diagnózu potvrdia krvné testy. Niekedy sa pri tomto ochorení objavia aj mozgové či krvné komplikácie, poruchy dýchania, tie sa upravia po 3 - 4 týždňoch.
Ochorenie trvá rôzne dlho, obnovenie úplnej zdatnosti nastane po niekoľkých týždňoch. Ako pri všetkých infekčných ochoreniach aj pri tomto odporúčajú lekári pokoj, dostatok tekutín, analgetiká na potlačenie nepríjemného pocitu a proti horúčke. Pacienti by sa mali vyvarovať alkoholu, nešportovať, nezdvíhať ťažké predmety ešte asi 2 mesiace po odznení zväčšenej sleziny.
Prírodná lekáreň odporúča pri horúčkach nálevy z rebríčka, kvetu bazy, pretože vyvolávajú potenie a regulujú teplotu. Treba ich piť trikrát až štyrikrát denne. Proti únave odporúčajú denne 2 - 3 šálky čaju z rebríčka alebo rozmarínu. Z pokrmov je vhodná ovsená kaša, pre podporu imunitného systému vysoké dávky vitamínov C a B.
Autor: Pz/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.