DOMÁCI MAJSTER
V duchu hesla dvakrát meraj, kým začneš rezať, by mal postupovať každý domáci majster. Aj keď sme na túto tému už viackrát písali, nezaškodí si z času na čas základné zásady pripomenúť. Aj jednoduchšie výrobky alebo opravy si vyžadujú rôzne merania a im zodpovedajúce meradlá a pomôcky.
Merať potrebujeme nielen dĺžky, ale aj obvody a priemery predmetov, hĺbku otvorov, rozmery vnútorných priestorov, krivky a uhly. Inokedy treba zaistiť kolmosť, rovnobežnosť, vodorovnosť, zvislosť a ďalšie úkony, ktoré je potrebné vykonať prv, než uchopíme pílku, vŕtačku, dláto alebo iný nástroj narúšajúci definitívne celistvosť materiálu.
Na meranie kratších vzdialeností do 50 cm nám postačia pravítka, používané v škole. Ich výhodou je aj to, že pomocou nich môžeme hneď aj narysovať čiaru (ak je to potrebné), zodpovedajúcu odmeranej vzdialenosti.
Pri väčších dĺžkach od 50 do 200-300 cm používame buď skladací meter(dvojmeter), alebo oceľové zvinovacie meradlo. Ak potrebujeme odmeranú vzdialenosť aj narysovať, použijeme na to rovnú latu (na tento účel je dobré si kus laty z tvrdého dreva, dokonale rovnej a vysušenej, odložiť).
Pri meraní väčších vzdialeností (nad 50 cm), keď už nevystačíme s pravítkom, je klasickým meradlom skladací meter alebo dvojmeter. Býva zhotovený z dreva alebo plastu. Spojenie dielov kovovými kĺbmi zabezpečuje väčšiu presnosť merania a dlhšiu životnosť (obr. 1). Oceľové zvinovacie meradlo je všeobecne známe a v poslednom čase veľmi rozšírené. Jeho výhodou oproti skladaciemu metru je lepšia skladnosť, pohodlnejšie a rýchlejšie sa s ním pracuje, je presnejšie. Dostať ho bežne v železiarstvach a špecializovaných predajniach pre remeselníkov, najčastejšie s dĺžkou 2 - 3 m. Sú samonavíjacie.
Posuvné meradlo (obr. 2a) využijeme na jemnejšie práce pri meraní priemerov tyčového materiálu, ale aj vnútorných priemerov rúrok a hĺbku dier s presnosťou na 0,1 mm. Na posuvnej čeľusti je tzv. nónius, t.j. 9 mm dlhá stupnica rozdelená na 10 dielikov. Toto meradlo umožňuje odrátať celé milimetre a ich desatiny. Milimetre odrátame na ryske meradla (dielik, ktorý je najbližšie k nule na nóniu), počet desatín nám určí ten dielik nónia, ktorý sa zhoduje s niektorým dielikom meradla. Názornejšie je to na obr. 2b (nameraná hodnota je 32,4 mm).
Uhlomer a kružidlo sú ďalšie dôležité pomôcky pri práci v domácej dielni. Uhlomerom meriame a prenášame uhly. Pri ich rysovaní môžeme použiť nastaviteľný pokosník (obr. 3). Najviac využívaným je pravý uhol (90°).
Na jeho rysovanie, ale aj kontrolu je skoro nevyhnutnou pomôckou pevný uholník (obr. 4). Kružidlo využijeme nielen na rysovanie kružníc a ich častí, ale aj na nanášanie rovnakých vzdialeností.
Rysovacia ihla je špeciálna pomôcka, ktorú uvádzame skôr pre zaujímavosť. Slúži na rysovanie rovnobežiek, ale možno ju ľahko nahradiť rovnou latkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.