Korzár logo Korzár
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Anita Ekberg: Chcela som sa stať americkou herečkou, nie švédskou

Narodila sa vo Švédsku v roku 1931. Ako dvadsaťročná zvíťazila v súťaži Miss Švédsko. Vďaka tomu mala možnosť vycestovať do USA. Kariéru začala robiť

v prestížnej agentúre RKO v Hollyvoode. Zásluhou fotografa hviezdičiek Bruna Bernarda si ju všimli predstavitelia filmového priemyslu. Dostala sa medzi hviezdy ako Frank Sinatra, či Humprey Boggart. K jej prvým filmom patrí A. a C. letia na Mars, alebo Maliari a modelky. V roku 1956 jej dal prvú veľkú príležitosť režisér King Vidor v snímke Vojna a mier. Predstavila sa po boku Henryho Fondu a Audrey Hepburnovej. Typická predstaviteľka švédskej krásy sa stala stelesním holywoodskeho glamouru. Jej život sa odohrával na titulných stránkach prestížnych časopisov. V súkromnom živote a najmä v láske sa jej šťastie vyhýbalo. Veľkej pozornosti médií sa nevyhla jej svadba s britským hercom Antonym Steelom v Ríme v roku 1956. Nikto si nemohol nevšimnúť obrovský, do kocky vybrúsený smaragd na jej prste. V januári 1959 však Steela opúšťa a nasleduje rozvod.

V roku 1960 pracuje na filme Dolce vita. Všimol si ju režisér Federico Fellini a obsadil ju ako partnerku Marcela Mastroianiho v úlohe novinára, sledujúceho rímsku smotánku. Nezabudnuteľná je veta jej hrdinky: "Mám rada iba tri veci - lásku, lásku a lásku." A najmä odvážna scéna krásnej herečky osviežujúcej sa vo fontáne Di Trevy, ale najmä bozk s Mastroianim, ktorý sa zapísal do dejín filmu. Scéna vznikla na základe skutočnej udalosti. Anita si umývala vo fontáne poranený prst na nohe. A Fellini sa rozhodol túto scénu použiť vo filme. Taliansko si herečka zamilovala natoľko, že sa rozhodla žiť v tejto krajine. Prežila trojročný vzťah s prezidentom Fiatu Giannim Agnellim. V roku 1963 sa opäť vydáva, tentoraz za herca Ricka van Nuttera a usadí sa vo Švajčiarsku. V roku 1970 nasleduje rozchod. Anita sa usadí v Ríme. Namiesto mužov sa obklopí zvieratami a utiahne sa do ústrania. V tlači sa objavia fotografie neforemnej ženy v plavkách: Toto je Anita Ekberg zničená alkoholom!" hlásali zlomyseľné titulky. Po drastickej odvykacej kúre a diéte, pózuje v prestížnom časopise.

Anita Ekberg bola v decembri exkluzívnym hosťom Medzinárodného filmového festivalu v Bratislave. Osobne predstavila obnovenú premiéru snímky La Dolce Vita. Krátko pred tým sa na tlačovej konferencii stretla s novinármi. Dnes už síce korpulentná dáma v rokoch, ale zato žena s odzbrojujúcim šarmom, objavila sa ako diva s ružou v ruke. "Nemala by som tu dnes byť, lebo môj doktor mi to vôbec neodporúčal. Dokonca mi zakázal opustiť domov, lebo beriem antibiotiká a mám chrípku," povedala na úvod s úsmevom.

Čo vás ako najkrajšiu ženu Švédska pritiahlo do Ameriky?

- Mohla som odísť, až keď som mala 21 rokov a podarilo sa. Prišla som do Californie. Chcela som sa stať americkou herečkou, nie švédskou, to bolo mojím cieľom. Kariéru som odštartovala v Amerike.

Mnohí si vás spájajú s filmom La Dolce Vita.

- Som alergická na to, keď mi niekto vykladá, že tento film odštartoval moju kariéru. A že Fellini zo mňa urobil hviezdu. Dolce vita bola až v roku 1960 a ja som prišla do Californie už v roku 1951. Urobila som dovtedy okolo 45 filmov, ak nie viac. Bol to naopak Federico Fellini, ktorý ma chcel obsadiť, lebo som už v tom čase bola vo svete slávna. Bola som partnerkou známych amerických hercov a dostávala som poštu dokonca až z Japonska. Odpovedala som už na tisíce otázok týkajúcich sa Dolce Vita, ktoré sa notoricky opakujú. Ani producenti, ani samotní Fellini, nikto nečakal, že film bude mať taký úspech a že ho takto prijmú. Lebo napríklad počas premiéry v Miláne ľudia pľuvali Fellinimu do tváre. Našťastie som v tej chvíli nebola blízko pri ňom, pretože by sa mi ušlo tiež. Napríklad trvalo celých 25 rokov, kým v Španielku povolili premietanie. Aj Vatikán sa pokúsil film zastaviť. Bol to škandál. Ale keď sa pozriete na dnešnú produkciu v kinách, v televízii, tak bol v porovnaní s týmto Dolce Vita panenský film.

Hrali ste s mnohými slávnymi hercami, Humprey Boggartom, Yullom Brynnerom, Henrym Fondom alebo aj Rodom Steigerom... Rozhodli ste sa však žiť a pracovať v Taliansku. Prečo?

- Žila som v Kalifornii 13 rokov a nakrúcala som tam filmy, ale páčilo sa mi žiť a pracovať v Európe. Pracovala som aj s Rodom Steigerom, ktorý už, žiaľ, nie je medzi nami. Ale vtedy som bola hviezda ja a on hral iba druhotné úlohy. Nakrútila som 70 filmov a jedným z prvých bol Back from Eternity s Rogerom Ryanom a Steigerom, ktorý v tomto čase ešte len začínal. A viete čo urobil? Veľa, veľa rokov odvtedy, ako sme spolu hrali, v Lago di Como sa tváril, že ma nepozná. Bolo to na filmovom festivale, kde som mu odovzdávala cenu. A stalo sa čosi neuveriteľné. Úplne ma ignoroval. Nepovedal ani len dobrý deň, ani ďakujem, nepovedal vôbec nič. To bolo neuveriteľné, ale aj zopár takých hercov a herečiek som spoznala. Neviem, aký mali dôvod, že sa takto správali. Či je to závisť, žiarlivosť, alebo majú problém sami so sebou? Fakt neviem, či mi niekto na to raz dá odpoveď.

Fellini miloval ženy, aj vás?

- Mala som rada Felliniho ako priateľa a ako režiséra. Mali sme sa radi. Ak sa však pýtate, či sme boli milenci, tak potom nie. Medzi nami nebolo nič. Absolútne. Môžem vás ubezpečiť. On by bol síce rád mal so mnou vzťah, pretože sa do mňa zaľúbil. Ale ja som nemala záujem, lebo som vtedy bola po uši zaľúbená do iného. Ten už však tiež nie je medzi nami.

Považujete sa za hviezdu?

- Nikdy som takto o sebe neuvažovala. Ale stalo sa.

Kto je vo vašom rebríčku milovaných osobností na prvom mieste?

- V prvom rade moji rodičia, mama a otec, ktorých som veľmi milovala. Žiaľ, ani tí už dnes nie sú medzi nami. A potom je to môj brat, jeho žena a ich dcéra. To sú moje hviezdy dneška. A ešte nesmiem zabudnúť na svojich psov. Lebo nemôžem žiť bez zvierat.

Nechystáte memoáre?

- Celé roky ma moji priatelia žiadali, vydavatelia, redaktori, aby som napísala svoje spomienky. Potom dokonca dvaja spisovatelia začali písať môj životopis, ale nikdy ho nedokončili. Dalo by sa to prirovnať ku concordu, ktorý nikdy nevzlietol a zostal na zemi. Takže neviem, či k tomu niekedy vôbec dôjde. Možno je to tak aj lepšie. Neviem, či je na mojom živote veľa zaujímavého. Dnes chce každý písať svoje memoáre, spomienky, neviem, či to vlastne vôbec niekoho zaujíma a chce si to kúpiť.

Prečo ste od sedemdesiatych rokov robili tak málo?

- Urobila som viac ako 70 filmov. Niektoré z nich mali veľký úspech. Iné, bohužiaľ, nie. Človek si aj myslí, že dostal dobrú úlohu, ale úspech sa, žiaľ, nedostaví. A to sa stalo aj mne. Nikdy som neprestala filmovať, dokonca som aj nedávno robila v niekoľkých filmoch ako špeciálny hosť. A prečo robím tak málo? Dôvod je prostý. Nie je veľa dobrých scenárov. Nemáme toľko dobrých scenáristov, ktorí sú schopní napísať predlohu, aby z toho vznikol dobrý film.

Druhý dôvod sú producenti. To sú ľudia stále nariekajúci: Nemáme peniaze, nemáme peniaze... Ale oni ich majú. Ibaže si ich strkajú sami sebe do vrecka. A to sa týka predovšetkým štátnej talianskej televízie. Tam sú schopní zaplatiť hocičo, len nie honorár hercov. Zažila som to na vlastnej koži ani nie tak dávno. Producenti tvrdili, že s mojimi honorármi je všetko v poriadku, že stiahli peniaze a zaplatili odvody do sociálneho a zdravotného fondu. Niekoľko rokov dozadu som mala začať poberať penziu a keď som sa o to zaujímala, oznámili mi, že mi nikto nič neplatil. Všetko si nechávali pre seba.

Čo tak skúsiť nakrútiť nejaké pekné filmy tu na Slovensku? Neprekážalo by mi to.

Máte veľa priateľov vo svete filmu?

- Súkromne sa nestotožňujem s filmovým priemyslom. Mám veľa dobrých priateľov a nielen v Taliansku, ale na celom svete. Stretávame sa pravidelne a rozprávame sa tak, akoby sme sa videli len včera. Aj so svojím bankárom musím byť priateľka. A čo sa týka ľudí so zábavného priemyslu, sú falošní. Usmievajú sa vám do tváre a vzápätí vás pichnú od chrbta.

Do kina chodíte?

- Nechodievam. Filmy si radšej pozriem doma na videu. Ale je v nich na môj vkus príliš veľa násilia, príliš veľa nahoty a erotiky. Nie je na tom nič zaujímavé, keď kamera ukáže absolútne všetky detaily. Na tom fakt nevidím nič romantické.

V poslednom čase je trendom dosadiť do hlavnej úlohy šesťdesiat -sedemdesiatročného herca, po jeho boku predstaviť mladučkú herečku, ktorej meno hneď zabudnete. Ale ja sa tak necítim, myslím si, že ženy v mojom veku nechcú hrať len staré matky a už vôbec nie prastaré matky. Ale v iných krajinách, vo Francúzsku, Anglicku, v Amerike, tam sa nájdu úlohy aj pre staršie herečky. V Taliansku však nie. Asi máte pravdu. Mala by som sa vrátiť a znova žiť v Amerike.

Aké je byť idolom mužov?

- Hrozná otázka. Poviem vám pravdu, nikdy som sa nad tým nezamýšľala. Som celkom normálny človek, volajú ma síce diva, hviezda, ale ja som za nič také nepovažovala ani na vrchole svoje kariéry. Ak si myslíte, že som idolom mužov, ďakujem pekne.

Máte nádherné vlasy.

- Dlhé vlasy nosím stále, lebo si myslím, že je to veľmi ženské. Dajú sa nádherne upraviť na špeciálne príležitosti. Mužom sa veľmi páčia. Aj môjmu sa páčili. Ale napriek tomu ma v sedemdesiatom roku opustil. Jednoducho sa vyparil. Inak, som stále vydatá.

Boli ste už vraj v Bratislave kedysi dávno.

- Pamätám si presne. Bolo to 12. mája roku 1965. Pozerala som sa do pasu. A pripomína mi to aj môj brat, pretože sa v tento deň narodil. Vtedy som filmovala vo Viedni. A bola to pre mňa veľmi smutná návšteva. Asi najlepšie viete, čo sa práve vtedy dialo vo vašej krajine. Chcela som sa veľmi ísť pozrieť do Československa. Dali šoféra, zobrala som si aj vizážistu aj kaderníka, dali mi veľmi starý cadilac, ale fungoval. Našťastie. Keď sme prišli na pasovú kontrolu, šofér povedal, že zabudol pas. Kázala som mu vystúpiť a auto som odšoférovala sama. V Bratislave som mala totiž stretnutie a obed.

A keď som prekročila hranice a videla som tú sivú skutočnosť, ako tu ľudia žijú, obrátila som sa hneď a vrátila som sa na hranice. Celá som sa triasla a plakala som nad tým, ako tu musia ľudia žiť. Najprv som si zakázala povedať vám tento príbeh, ale myslím si, že je to takto správne. Som šťastná, že sa u vás všetko zmenilo k lepšiemu.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 7. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 4. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 8. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 23 091
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 115
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 165
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 827
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 818
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 727
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 345
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 137
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 2 935
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 2 797

Blogy SME

 1. INEKO: Koronakríza sa v roku 2020 podpísala pod nárast dlhu miest zo 180 na 197 eur na obyvateľa
 2. Juraj Halička: Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči
 3. Anna Záhorčáková: Vymysli appku, ktorá zlepší svet!
 4. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 5. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 6. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 7. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 8. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 880
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 448
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 189
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 940
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 672
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 580
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 851
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 4 226
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judita a Tomáš

Na jej verzii nesedeli nože, rany ani stopy krvi.


10 h

Cez víkend si Smer svoju armádu kamikadze nezaočkovaných bezrúškarov zvolal do Rimavskej Soboty.


Petra Vlhová a Matej Gemza.

Gemza rozpráva pred začiatkom sezóny.


18 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Lesníkov ubudne aj bez reformy.


15 h

Blogy SME

 1. INEKO: Koronakríza sa v roku 2020 podpísala pod nárast dlhu miest zo 180 na 197 eur na obyvateľa
 2. Juraj Halička: Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči
 3. Anna Záhorčáková: Vymysli appku, ktorá zlepší svet!
 4. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 5. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 6. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 7. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 8. Ján Marton: Život ohrozujúce škodlivé potraviny ostávajú utajené v tabuľkách potravinovej správy. Takto môžeme pokapať ako myši.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 880
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 448
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 189
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 940
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 672
 6. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 580
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 851
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 4 226
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu