Prezidentský kandidát a bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora by sa nebránil americkej vojenskej prítomnosti na Slovensku. "Na tieto veci sa dnes
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
treba pozerať aj z istého racionálneho pohľadu. Sme už súčasťou tohto celku (NATO) a keď centrum tohto celku usúdi, že by to bolo dobré, ja osobne by som sa tomu nebránil," povedal po tom, ako americký minister
zahraničných vecí Collin Powel informoval o plánovanom presune jednotiek do východnej Európy. Bútora ale dodal, že Washington vyjednáva s Poľskom, Rumunskom a Bulharskom. Zatiaľ nemá informácie, že by uvažoval aj o Slovensku.
Bútora sa nedomnieva, že by americkú vojenskú prítomnosť mohli ľudia odmietať pre obavy z americkej nadvlády. "Neviem, či takýto pocit majú Poliaci, ktorí boli mimoriadne citliví na akúkoľvek veľmocenskú nadvládu, neviem, či taký pocit majú Bulhari či Rumuni. Myslím, že ich politici uvažujú racionálne," uviedol.
Pre tieto krajiny to môže priniesť aj určité výhody, ako sú pracovné príležitosti a trvalejšie zakotvenie bezpečia. To si podľa neho uvedomujú aj naši ľudia. Na východnom Slovensku napr. mnohí podnikatelia aj zástupcovia samosprávy a štátnej správy dávali najavo, že po U. S. Steel by uvítali aj nejakú menšiu špecializovanú vojenskú prítomnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.