V prvom kole prezidentských volieb sa 3. apríla stretne dvanásť kandidátov. Napriek tomu, že záujem o najvyšší ústavný post prejavilo pôvodne viac
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ako dvadsať adeptov, do polnoci z 30. na 31. januára odovzdali návrh na kandidatúru do Kancelárie predsedu Národnej rady poslanci alebo petičné výbory iba dvanástich z nich. Väčšina adeptov sa bude o hlasy voličov uchádzať z pozície občianskeho kandidáta.
Šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, poslanca NR SR za KDH Františka Mikloška a podpredsedu SDKÚ Eduarda Kukana navrhli poslanci ich materských strán. V prípade dvoch kandidátov - prezidenta SR Rudolfa Schustera a predsedu Hnutia za demokraciu Ivana Gašparoviča - zaregistrovali v Národnej rade po dva návrhy - občiansky aj poslanecký. Schustera podporila časť poslancov Smeru, KSS, z nezávislých poslancov sa pod návrh na jeho kandidatúru podpísali Jozef Elsner a Branislav Opatrený, ktorý sa hlási k Slobodnému fóru. Gašparoviča podporili členovia Klubu nezávislých poslancov a niektorí poslanci Smeru. Bratislavský župan Ľubo Roman pôjde do prezidentských volieb s podporou Aliancie nového občana, expodpredsedu Mečiarovej vlády Jozefa Kalmana podporuje Ľavicový blok, banskobystrického primátora Jána Králika Strana demokratickej ľavice. Slobodné fórum Ivana Šimka avizovalo, že podporí bývalého veľvyslanca SR v USA Martina Bútoru. Diplomat Jozef Šesták, publicista Július Kubík a primátor Martina Stanislav Bernát nemajú politické krytie.
Navrhnutí adepti sa však stanú právoplatnými kandidátmi až po tom, ako kancelária šéfa parlamentu preverí, či návrhy na ich kandidatúru obsahujú všetky zákonom stanovené náležitosti. Okrem iného musí návrh obsahovať aj vyhlásenie, že kandidát súhlasí so svojou kandidatúrou a že spĺňa podmienky na zvolenie. V prípade občianskych kandidátov šéf parlamentu preveruje aj platnosť podpisov na petičných hárkoch. Rozhodnutie musí predseda parlamentu oznámiť kandidátovi alebo petičnému výboru do siedmich dní od podania návrhu. Následne oznámi návrh na prezidentského kandidáta ministrovi vnútra. Ak predseda parlamentu návrh zamietne, adept uchádzajúci sa o najvyšší ústavný post sa môže odvolať na Najvyšší súd SR.
Prvé kolo prezidentských volieb bude v sobotu 3. apríla. Ak ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú podporu voličov, bude sa 17. apríla konať druhé kolo. Jeho víťaz sa stane na ďalších päť rokov tretím slovenským prezidentom. Predvolebná kampaň sa začne dva týždne pred samotnými voľbami, teda 20. marca. Kandidáti na ňu môžu vynaložiť maximálne štyri milióny korún. Zo zákona majú právo na 40-dňové neplatné voľno na zabezpečenie prípravy a priebehu kampane. Otvorená stále ostáva otázka spojenia prezidentských volieb s referendom o predčasných voľbách. Referendum by mal prezident Schuster vypísať na budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.