to z bilancie, ktorú tlači poskytol americký brigádny generál Mark Kimmitt.
Terčom samovražedného atentátu sa stali sídla dvoch kurdských strán v provinčnej metropole Erbil. Dvaja útočníci vstúpili do budov ústredí Kurdskej demokratickej strany (KDP) a Vlasteneckého zväzu Kurdistanu (PUK) - dvoch najsilnejších strán na severe Iraku ovládanom prevažne Kurdami. Odpálili tam nálože, ktoré mali pripevnené na svojich telách. Obe stranícke sídla boli v čase útoku plné prívržencov, keďže v krajine sa začal trojdňový moslimský sviatok obetovania Íd-al-Adhá. Oba výbuchy nasledovali tesne za sebou len v päťminútovom intervale. Panujú obavy, že pod troskami zničených budov sú uväznené ďalšie obete.
Podľa Kimmitta by za útokmi mohla stáť teroristická skupina al-Káida alebo Ansar al-Islam. Na spoločnej tlačovej konferencii s Kimmittom vyslovil americký civilný správca Iraku Paul Bremer rozhorčenie nad útokmi a prejavil ľútosť nad toľkými obeťami. Atentáty boli podľa neho namierené na nevinné ľudské bytosti, ako aj na princíp demokratického pluralizmu v Iraku. Arabská televízia al-Arabíja s odvolaním sa nemocničné zdroje informovala, že medzi obeťami sú vysokí funkcionári z oboch politických strán. Podľa televízie al-Džazíra sú medzi mŕtvymi aj provinčný guvernér a policajný šéf mesta Erbil. Televízia CNN zasa priniesla správu, že obeťou útoku sa stal takisto regionálny zástupca premiéra Abdul Ráhman. Podľa agentúry AP ide pravdepodobne o prvý útok na spôsob palestínskych militantov v Izraeli, pri ktorých si útočníci pripevnia výbušniny na vlastné telo a odpália ich.
Útok je zároveň najtragickejším od 29. augusta 2003, keď výbuch nálože umiestnenej v automobile v svätom šiitskom meste Nadžaf po piatkových modlitbách zabil ajatolláha Muhammada Bakira al-Hakima a viac než 100 irackých veriacich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.