Karol Konárik je rád, že už nemá nič s politikou a tvrdí, že už nemá ani dôvod sa do nej vrátiť. Je finančne nezávislý a môže pokojne spávať, pretože ako povedal, všetky svoje aktivity má riadne zdanené.
Až na to, že je o pár kilogramov chudší, sa v podstate nemení. Stále netají svoj vzťah k peniazom, ale o svojich príjmoch, tak ako v minulosti, nerád hovorí. Pripúšťa však, že zarába viac, ako ktorýkoľvek slovenský politik a s úsmevom dodáva, že by nepotreboval ísť ani za poslanca do Európskeho parlamentu.
Na otázku, či sa on sám považuje za bohatého, vyhýbavo odpovedá: "Nie som chudobný. Viem si vážiť peniaze, ktoré zarábam a stačia mi na slušný život. Mám štyri zdravé deti a rodinu, a to je pre mňa najdôležitejšie".
MT: Konárik: Náhodne v HZDS
Podnikateľ Konárik vstupoval do politiky v roku 1994 už ako majiteľ niekoľkých pivovarov a jeho spoločnosť KK Company mala účasť aj v ďalších podnikoch.
"Prisahám, žiadnej politickej strane som nedal ani korunu a objektívne musím povedať, že nikto odo mňa peniaze ani nepýtal. Do politiky som sa dostal úplne náhodou," sucho konštatuje.
Náhoda znamená asi toľko, že jeden z jeho banskobystrických kolegov odmietol podpísať povestnú bianco "zmenku" na 5 miliónov korún, ktorou si HZDS zaväzovalo poslancov, a tak oslovili Konárika.
"Zavolal mi pán Mečiar, či by som nechcel kandidovať, tak som súhlasil. Tých päť miliónov som podpísal bez problémov, pretože som vedel, že je to smiešna a nevymožiteľná záležitosť," spomína si bývalý poslanec parlamentu na obdobie spred desiatich rokov.
Na adresu svojho niekdajšieho straníckeho šéfa Vladimíra Mečiara sa s odstupom času Konárik pozerá objektívnejšie. "Naučil sa, že nemôže robiť takú politiku ako do roku 1998. Zmenil rétoriku, ale vnútorne chce byť stále jednotka."
MT: Miklošovi tlieska, Palka uznáva
Niekdajší poslanec Mečiarovho HZDS dnes hodnotí situáciu na Slovensku čisto ekonomicky a uznáva, že reformy sú potrebné, aj keď niekedy veľmi bolestivé. Konárik je presvedčený, že za niekoľko rokov prinesú zlepšenie.
"Keď hodnotím dnešné Miklošove zákony, musím mu len zatlieskať. Ja som však silne sociálne založený, a preto cítim aj s ľuďmi okolo seba. Pre tú najdôležitejšiu, strednú vrstvu, sú teraz veľkou záťažou," hovorí podnikateľ. Z ministrov Dzurindovho kabinetu však za jediného skutočne nekompromisného ministra považuje Vladimíra Palka.
Po odchode z parlamentu sa politike nevenuje, svoj čas využíva na podnikateľské aktivity. Heinekenu predal dva svoje pivovary, zostali mu však ešte ďalšie dva - Bytča a Ilava. Vo svojich spoločnostiach má 1600 ľudí. Podniká aj v Chorvátsku.
MT: Ročná daň: štvrť miliardy
Konárik je vlastníkom komplexu Božava, do ktorého patrí niekoľko menších hotelov na chorvátskom pobreží, no jeho poslednou veľkou investíciou je kúpa hotela v Sliači s kapacitou 200 lôžok a s vlastným termálnym vrtom. V lete tam chce vďaka úveru otvoriť kúpeľné centrum s dvoma bazénmi a kongresovým centrom.
"Bude to vyšší európsky štandard," hodnotí svoju najnovšiu investíciu Konárik, ktorý okrem majoritných účastí v textilnom závode Slovenka a v Priore pokračuje aj v stavebnej výrobe vo svojom sídle vo Vlkanovej.
Na daniach odvádza štátu ročne štvrť miliardy korún, je však šetrný: "K tomu vediem aj svoje deti. Na všetko si musia zarobiť, tak ako ja. Pochádzam z chudobnej rodiny a roky som tvrdo zarábal po svete. Šetril som, tvrdo som žil a myslím si, že je to dobré."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.