plameňoch je už celý dom a je veľmi pochybné, či záujem uhasiť ho je obojstranne úprimný. Skôr to vyzerá tak, že obom väčšmi záleží na tom, aby v očiach publika zostal ten druhý podpaľačom a on sám nevinne obhorenou obeťou.
Isteže, prvý škrtol zápalkami premiér a je primárne zodpovedný. To je naprosto neoddiskutovateľné - kauzou skupinka sa skompromitoval mentálne i morálne. Šimko mu však nedal veľa šancí, aby sa spamätal, a zručne prikladal pod kotol. Včera prevzal štafetu Branislav Opaterný, posila SF z ANO, ktorý - asi pre lepšiu atmosféru - vychrlil na Dzurindu cez TASR novú dávku ohňa a síry. Aj na SMK a KDH - čuduje sa im, "ako môžu podporovať taký arogantný druh politiky, aj k sociálne slabým vrstvám". Nuž - práve toto sú kecy, ktoré pozíciu SF kompromitujú ako neúprimnú a zákernú. Opaterný už bol dávno vykopnutý z ANO a furt sa sťažoval iba na Ruska. Vstúpil do SF a - prská na Dzurindu.
Aj takéto mediálne výstupy sú dôvodom, že dnešné stretnutie, na ktoré pozýval Dzurinda, sa uskutočňuje až vo chvíli, keď padli také ultimatívne stanoviská, z ktorých nie je možné bez straty tváre ustúpiť. Šimko si vie návrat do koalície predstaviť len v prípade výmeny premiéra. A Dzurinda aj v sobotu potvrdil, že požiadavku na rekonštrukciu vlády "nepovažuje za miestnu". To je však minimum prijateľné pre fóristov - ani nie na vstup do koalície, ale možno na dohodu o "tichej koalícii", prípadne tzv. opozičnú zmluvu. Ak teda premiér avizuje, že "ponúkne SF predstavu o možnej podobe budúcej spolupráce", možnosti sú dve: Buď blufuje, ako má pred verejnosťou vo zvyku, alebo myslí na akýsi typ chodbových konzultácií medzi klubmi SDKÚ a SF.
Predstavy SF pomerne obšírne, ale stále nie dosť ostro popísala Martináková: Dzurinda "môže zostať premiérom bez našej účasti vo vláde a my sa môžeme dohodnúť na mnohých ďalších podmienkach". Toto vyzerá povzbudivo, bohužiaľ nie je jasné, či prvou a neprekročiteľnou podmienkou, na ktorú by sa viazali všetky ostatné, nie je "vyrovnanie síl vo vláde, aby sa už nestalo, že dve strany prehlasujú ďalšie dve". Moderátorka, ktorá vyšetrovala Martinákovú pol hodiny, sa na toto mohla spýtať a boli by sme múdrejší - ale nespýtala. Martináková síce na inom mieste povedala, že "to, že rekonštrukcia vlády je nevyhnutná, je fakt, ktorý je absolútne jasný", zostalo ale nešpecifikované, k čomu sa "fakt" vzťahuje - či k akýmkoľvek dohodám s koalíciou vrátane ad hoc parlamentných, alebo k nejakej forme zmluvnej účasti SF na "stabilizácii situácie".
Fórum má v jednom pravdu - SMK a KDH síce vykrikujú, že vláda je v menšine, dlho nevydrží a treba dačo robiť, v reálnej politike sa ale tvária, akoby SF neexistovalo. Výčitky Martinákovej, že pretlačili cez parlament a vládu veci, ktoré SF zásadne prekážajú, sú oprávnené - ak teda chcú nejakú dohodu. Napríklad: Koalícia mohla znovu otvoriť novelu volebného zákona, kde SF opodstatnene kritizuje porušenie vládneho programu - stačilo zaútočiť na Ruska, ktorý zablokoval prechod na 4 volebné kraje. Miesto toho dostali návrh s jedným volebným krajom s prevahou jedného hlasu do druhého čítania. Možno by Ruska neprehovorili, ale aspoň by Šimkovi naznačili, že existuje vôľa ho počúvať. Rovnaký scenár bol pri obsadzovaní nových úradov štátnej správy, kde SF kritizovalo politické nominácie. Tu ešte väčšmi platí, že vystúpiť z rozbehnutého vlaku by sa už sotva dalo, koalícia však ani náznakom neukázala, že berie výhradu vážne. Tretí prípad je menovanie šéfa NBÚ - SF navrhuje zmenu zákona a voľbu cez parlament. Je to síce pomýlené, z koalície však nikoho nenapadlo Šimkovi vysvetliť, že predsa ako exminister obrany musí chápať, že NATO už v novembri kritizovalo pomalosť výberu a ďalšie zdržanie - legislatívny proces zákona - nie je možné. To sú gestá, ktoré nezbližujú, ale vzďaľujú. V SF majú dojem, že ani KDH a SMK si v skutočnosti veľmi neželajú, aby sa pridali. Jediný sľub, ktorý šimkovci dostali, je zriadenie parlamentného výboru pre "sociálne a ekonomické dopady reforiem", keďže žiadnu stranícku obeť nevyžaduje. Ak SF v tomto vidí ten "štýl politiky", ktorý sa im nepáči, nedá sa im uprieť kus pravdy. Ale iba kus - keby prijali pozvanie do koalície, alebo aspoň ako "externá" koaličná strana, tieto otázky by sa riešili povinne za ich účasti.
Cez víkend sa do aféry zapojili "nezávislé osobnosti", ktoré spísali výzvu, aby sa Šimko s Dzurindom správali zodpovedne a svojím sporom nevháňali krajinu do krízy. Premiér, líška mazaná, výzvu obratom privítal a označil za "chválitebný" postoj. Jeho odpoveďou je, že on nemá ultimáta a príde s konkrétnymi návrhmi, ktoré nejdú proti predstavám SF. Urobil takto dôležitý krok k tomu, aby si dnešný kolaps mediálne zlízal Šimko. Ale nechajme sa prekvapiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.