klientelizmu v roku 2003. Na predstavenia tandemu Sičáková-Zemanovičová sme si už za tie roky zvykli - asi ako na korupciu.
Nič v zlom. Sú to milé dámy, určite to myslia dobre, len si myslíme, že korupcia a klientelizmus sú príliš vážne veci, aby sa ich kritika a monitoring redukovali na trochu lacné mediálne kampane, koncentrované buď na nejakú publikáciu, medzinárodný rebríček TIS či schvaľovanie akéhosi zákona v parlamente. Nedá sa ubrániť pocitu, že sa vezú na mediálnej vlne akéhosi plošného ostreľovania politiky. Jeden nenápadný príklad - otázka poslaneckej imunity. Jej zúženie je vec nepochybne žiaduca, aktuálny návrh Jána Drgonca, ktorý tzv. poslaneckú indemitu rozširuje a ktorý si vzali na mušku, ale nemá pranič spoločného s korupciou. Drgoncova novela ústavy je nesprávna a streštená, nerieši však nezákonné príjmy, ale zavádza občiansku nepostihnuteľnosť verbálnych prejavov v parlamente. Prečo to vôbec spomínajú? Že by nevedeli rozlišovať? Nie - médiá sa chytajú na každý náznak kritiky, majú lepšiu publicitu.
Obidve ženy sa cez svoje mediálne vystupovanie stali pomaly celebritami, čo je - s istou dávkou zlomyseľnosti - najviditeľnejší výsledok ich dlhoročného snaženia. Od organizácie, ktorej jediným zmyslom existencie je protikorupčný zápas, by sa predsa len očakávali aj systematickejšie výstupy. Práca cez médiá je, samozrejme, veľmi dôležitá - ale nielen cez elektronické. Všetko, čo včera povedali, sa dá vnímať aj ako sebakritika - ak napr. za posledných šesť rokov index korupcie na Slovensku neklesá, nie je namieste aj otázka, či TIS robí svoju prácu dobre, resp. najlepšie, ako je možné? Isteže - vykonali toho dosť. Počnúc slobodným prístupom k informáciám je veľa zákonov, na ktorých sa podpísali. S tematikou korupcie a klientelizmu na Slovensku ale už tak zrástli, že minimálne jednu kritickú kapitolu mohli venovať aj sebe. Napríklad - prečo sa za tie roky nenaučili lobovať aspoň tak dobre, ako Združenie miest a obcí? Teraz by sa nemuseli sťažovať, že ZMOS v parlamente prelobuje všetky dobré protikorupčné návrhy. Niežeby lobovali úplne zle - neschválený zákon o konflikte záujmov sa práve ich zásluhou podstatne sprísnil oproti prvej verzii, ktorú dal na stôl Lipšic pred rokom. Vplyvovo však dokážu pôsobiť skôr len na spriaznených politikov, nie na tých problémových...
Kritika politikov, územnej správy, straníckych nominácií, Úradu pre verejné obstarávanie a pod. je nepochybne vecne oprávnená. Len sa už otrocky opakuje a akoby sa točili v kruhu. Naopak, zamlčiavajú jednu základnú informáciu: Zlepšenie stavu je beh na dlhé trate. Aj keby poslanci, vláda, orgány v trestnom konaní, občianska spoločnosť a všetci plnili protikorupčné desatorá na sto percent, citeľné zníženie korupcie je aj tak generačná záležitosť. Podsúvať ľuďom medzi riadkami, že keby sa politická trieda nebránila, korupcia by za rok zmizla, je falošné aj kontraproduktívne. Transparency takto síce otvorene nehovorí, z každého slova, z každého posunku to ale akoby vyplývalo. Žijeme v postkomunistickej dobe - zdedené zlozvyky nosí spoločnosť v sebe.
Je dosť ťažké súhlasiť s tvrdením TIS, že v slovenskej politike chýba "protikorupčný líder". Minister Lipšic je priam modelový, v dane role nevidieť ani v susedných krajinách politika, ktorý by sa tak zreteľne profiloval na protikorupčnej agende. Tvrdenie, že "niet politika, ktorý by konzistentne predkladal protikorupčné zmeny", je jednoducho lživé. Problémom sa skôr javí, či si Lipšic nepočína príliš agilne. Takisto je zavádzajúce tvrdenie právnika TIS Nechalu, že ten zákon o konflikte záujmov, ktorý sa pred tretím čítaním zadrhol v parlamente, je "protikorupčným minimom". Absolútne zle - oni predsa musia vedieť, že ak by bol prijatý, pôjde o jeden z najodvážnejších a najprísnejších zákonov v celej Európe. Korupcia je hlboký celospoločenský problém, okatá snaha Transparency redukovať otázku na zlyhanie politikov je jednoducho bulvarizácia témy. Nech sa nehnevajú.
Zhodou okolností, práve včera, keď TIS "promovala" svoju správu, bol chytený ďalší advokát s úplatkom sto tisíc. Deň predtým trojica - advokát, sudca, exekútorka - ktorí sa spolčili v jazde na 30 miliónov. Minulý týždeň bola odchytená pracovníčka ministerstva obrany s 500 dolármi za vybavenie predĺženia somálskej misie. A ešte gynekológ, ktorý si vypýtal od pacientky 7 tisíc za vyšetrenie. V decembri mal sólo Karlin a po ňom boli ešte asi dva menšie prípady. Isteže je to špica kryhy, ktorej väčšia časť pláve stále pod vodou - ale začína to vyzerať na akýsi posun. Bolo by najväčším omylom sa týmito úspechmi na sekundu ukolísať. Len treba merať spravodlivo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.